Kene yine can aldı

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlı Karahacılı köyünde hayvancılıkla uğraşan 50 yaşındaki Sündüz Şahin, kene ısırması sonucu hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yozgat Valisi Gökhan Sözer, Çekerek ilçesine bağlı Karahacılı köyünde kene ısırması sonucu devlet hastanesine gelen iki kişiden Sündüz Şahin'in Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edilerek tedavi altına alındığını, bu kişinin Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Yozgat ilinde son üç aylık süreçte 16 kişide Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı belirtisinin görüldüğünü belirten Vali Sözer, bunlardan 4'ünün sevk edildikleri hastanelerde hayatlarını kaybettiklerini belirtti. Sözer, kene ısırması sonucu rahatsızlıkları belirlenenlerin Ankara, Kayseri ve Sivas'taki hastanelere sevk edildiklerini ifade ederek, kene ısırmalarının genellikle Akdağmadeni, Saraykent, Kadışehri, Çekerek, Sorgun ve Aydıncık ilçelerinde bulunduğu bölgelerde yaşayan vatandaşlarda görüldüğüne dikkat çekti.

Çekerek ilçesinde Sündüz Şahin ile birlikte kene ısırması şikayetiyle gelen Şükrü Ünal'ın birkaç gün Çekerek Devlet Hastanesi'nde tedavi altında tutulduğunu ve durumunun iyi olması üzerine taburcu edilerek köyüne geri döndüğü öğrenildi. Ancak bu hasta ile ilgili hastanenin sürekli tahliller yaparak kontrol altında tuttuğu belirtildi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, son bir ay içinde Kayseri'nin civar illere bağlı köylerden çok sayıda kene ısırması şikayetiyle kişi geldiğini ve tedavi yapılarak taburcu edildiklerini açıkladı. Doğanay, hastanelerinde tedavi olan kene ısırması şikayetiyle gelenlerde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından nedeniyle ölen olmadığını ve yatan hastanın da bulunmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious