Kenede ikinci büyük tehlike

Kenede ikinci büyük tehlike.16717
  • Giriş : 24.05.2008 / 11:36:00

Keneler başımıza bela oldu. Keneden bulaşan "borrelia2 isimli mikrop bakın hangi hastalığa yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsveç ve Danimarkalı bilim insanlarının araştırmasında çarpıcı sonuç: Keneden bulaşan 'borrelia' isimli mikrop lenf bezi kanserine yol açıyor..

İsveçli ve Danimarkalı bilim insanlarının ortak araştırmasında kenelerin ısırmasından ve sokmasından bulaşan "borrelia" adını taşıyan mikrobun, lenf bezi kanserine yol açtığı ortaya çıktı.

Bu bulguya, 6 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda varıldı. Araştırmanın uygulayıcılarından birisi olan Uppsala Üniversitesi'nden Prof. Bengt Glimelius, "Bu araştırmada, borrelia mikrobunun etkisine baktık" şeklinde konuştu. İsveçli profesör lenf bezi kanseri hastalarının tümör hücrelerinde 'borrelia' mikrobu DNA'larına rastlaması nedeniyle bu türden bir araştırmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

AKDAĞ: İSTANBUL'DA YOK

İsveç'te her yıl yaklaşık 10 bin kişiye kenelerden "borrelia" mikrobu bulaşıyor. Türkiye'de ise hastalığa çoğunlukla hayvanlarda rastlanıyor. Bu arada Türkiye'de keneden bulaşan Kırım- Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'na bağlı ölümler de gündemdeki yerini koruyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ dün konuyla ilgili soruları yanıtlarken "İstanbul'daki vakalarda virüs bulaştıran bir keneye rastlanmadığını'' söyledi. İstanbul Sağlık Müdürlüğü İl Hıfzısıhha Kurulu da olağanüstü bir toplantı yaparak önlemleri tartıştı, etkili mücadele için kararlar aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious