Keneden 5 ayda 6'ıncı ölüm

Keneden 5 ayda 6'ıncı ölüm.8176
  • Giriş : 26.05.2009 / 18:05:00

Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından 2009 yılı Ocak-Mayıs ayları arasında toplam 87 vaka ile 6 ölümün gerçekleştiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde KKKA hastalığı ile ilgili basında çelişkili bilgilerin yer aldığı belirtilerek, ülkedeki gelişmelerin basınla sürekli paylaşıldığı, başka kaynaklardan alınan spekülatif haberlere itibar edilmemesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''KKKA hastalığından 2009 yılı Ocak-Mayıs ayları döneminde toplam 87 vaka ve 6 ölüm gerçekleşmiştir. Geçen yıl aynı dönemde toplam 328 vaka ve 17 ölüm gerçekleşmişti. Bakanlığımızca il sağlık müdürlükleri vasıtasıyla hastalığın görüldüğü bin 200 köyde, elbiselere emdirilmek suretiyle kullanılan kene öldürücü ilaçların ücretsiz dağıtımı yapılmaktadır. Bu köylerde yaşayan vatandaşlarımıza Şubat 2009'dan itibaren bilgilendirme çalışmaları planlı ve periyodik olarak sürdürülmektedir.''

Açıklamada, KKKA hastalığı ile ilgili olarak hastalığın görüldüğü yerlerde, özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşların kene temasını önlemeye yönelik kişisel tedbirleri almalarının ve günlük kene kontrollerinin yapılmasının büyük önem arz ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*