Keneler okulu bastı, eğitim durdu

Keneler okulu bastı, eğitim durdu.8176
  • Giriş : 20.11.2008 / 14:16:00

Diyarbakır'ın Ergani ilçesine bağlı Pınarkaya Köyü İlköğretim Okulunda çatısında çok sayıda kene bulunması dolayısıyla okulda eğitime ara verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlçeye yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki 55 haneli Pınarkaya köyünde 24 öğrencinin eğitim gördüğü ilköğretim okulunda 5 kez ilaçlama yapılmasına karşın çok sayıda kene görülmesi üzerine Okul Müdürü Emrah Ortak, durumu kaymakamlığa bildirdi. Kaymakamlıkça görevlendirilen İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, okulun çatısında çok sayıda kenenin bulunduğunu tespit ederek, okulda ilaçlama yaptı. Ancak kenelerin ilaçlama sonrasında tekrar görülmesi üzerine kaymakamlık tarafından gerekli tedbirlerin alınması için okulun boşaltılması kararlaştırıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Armutoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir hafta önce Pınarkaya İlköğretim Okulunda kene görüldüğü yönünde kendilerine bilgi ulaştığını ve bunun üzerine okulda 5 kez ilaçlama yapıldığını söyledi.

Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerin geçici bir süre ilçe merkezindeki bir okula taşınması kararı aldıklarını ifade eden Armutoğlu, şöyle dedi:

''Veliler yaşları küçük olduğu gerekçesi ile öğrencileri taşımalı eğitim kapsamında başka bir okula göndermiyor. Öğrenciler 3 gündür okula gidemiyor. Kaymakamlıktan bu çocukların cuma gününe kadar okula gönderilmemesi yönünde talimat geldi. Cuma gününden sonra ilaçlamadan bir sonuç alamazsak ve okuldaki kene tehlikesi devam ederse öğrencileri taşımalı eğitim kapsamına alacağız. Okulun yanındaki lojmanı ana sınıfı olarak kullanıyoruz. Orada da aynı durum geçerli. Ana sınıfı öğrencilerini taşımamız zor. Amacımız ilaçlama yolu ile sorunu çözmek ve öğrencilerimizin bulundukları yerde eğitimlerine devam etmelerini sağlamaktır. Okulun çatısında çok sayıda kene var. Çatıyı değiştirip, okulu ilaçlayacağız.''

-KÖYLÜLER TEDİRGİN-

Pınarkaya Köyü Muhtarı Yavuz Aslanoğlu da velilerinin çocuklarını taşımalı olarak bir başka okula göndermek istemediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

''Veteriner, bize çatıda kuş yuvaları olduğunu, kenelerin bu kuşlar vasıtası ile geldiğini söyledi. Okulun içini ilaçlıyoruz, temizliyoruz 2 gün sonra yeniden çatıdan kene geliyor. Çatıdan ve duvarlardaki çatlaklardan geldiğini düşünüyoruz. Başta çatı olmak üzere okulun onarılmasını istiyoruz. Köylülerde korktukları için çocuklarını okula göndermek istemiyor. Köye yayılmasından korkuyoruz.''

Aileleri tarafından okula gönderilmeyen öğrenciler, okulda kene gördüklerini, keneden korktukları için okula gidemediklerini belirterek, en kısa zamanda okullarının onarılmasını ve yeniden okula gitmeyi istediklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*