Kene'ye bir kurban daha

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Samsun'da 1 kişi kene yüzünden hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Samsun'a bir hafta önce Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinden kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı şüphesiyle Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan Bayram Saçıntı (53) öldü. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, hastanın ilk klinik tanısının kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı olduğunu belirterek, ölüm nedeninin, alınan kan örneklerinin laboratuvar tahlilleri sonucunda kesinlik kazanacağını bildirdi. OMÜ Tıp Fakültesi'ne 2004 yılında 8 hasta 2005 ise 7 hastanın geldiği bilgisini veren Prof. Dr. Leblebicioğlu, bu sene 12 hastanın geldiğini söyledi. Bu hastalardan 4'ünün tedavisinin devam ettiğini aktaran Prof. Dr. Leblebicioğlu, durumu ağır hiçbir hasta olmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Leblebicioğlu, "Zaman zaman kene ısırmasına yakalananların kolonya alkol dökme ve sigara söndürme gibi yollara başvuruyor. Bu yapılmamalı bu durumda kenenin ağzındakiler vücuda yayılıyor. Kenenin çıkarılması çok basit, bunun için bir cımbız yeterli oluyor. İlla da sağlık kuruluşuna gitmek gerekmiyor." dedi.

Genel olarak bakıldığında hasta sayısının artmasının doğal dengenin bozulması ile hastalık hakkında bilinçlenmenin etkili olduğunu aktaran Prof. Dr. Leblebicioğlu, "Zaman zaman hastalarda bir panik durumu görülüyor. Buna gerek yok ancak kene ısırmasına yakalanmamak için özellikle kırsal kesimde her gün kene ısırığı var mı bütün vücudu kontrol etmek gerekir. Çünkü hastalık genellikle 3 ya da 7 gün içinde kendisini belli ediyor. Yapılan kontrol sonrasında eğer ısırık varsa hastalık belirti göstermeden erken tedavisine başlamak mümkün." diye konuştu. Prof. Dr. Leblebicioğlu, Samsun'a genellikle kene ısırması sebebiyle Amasya Gümüşhacıköy ile Tokat Zile yöresinden vaka geldiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious