Keneye ve Süneye karşı sülün salınacak

Keneye ve Süneye karşı sülün salınacak.18498
  • Giriş : 06.04.2009 / 11:50:00

Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü, ekolojik dengenin korunması, kene ve süne ile mücadele için doğaya iki yılda 2 bin 900 sülün bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edirne Çevre ve Orman Müdürü Abdullah Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'de süne ve kene ile mücadele çalışmalarına önem verdiklerini söyledi.

Sülünlerin, süne ve keneye karşı ilaçlı mücadeleden daha etkili olduğunu ifade eden Bülbül, şöyle devam etti:

''Hem ekolojik dengeyi korumak hem de kene ve süneyle mücadele için 2 yılda doğaya 2 bin 900 adet sülün bıraktık. Özellikle ormanlık alanlara ve akarsu kenarlarına bıraktığımız sülünler, ekili arazide bulunan süne ve keneleri yiyerek beslenecek. Bu zamana kadar salınan sülünler, doğaya uyum sağladı. Artık Edirne ve ilçelerindeki ormanlık alanlarda sülünlere rastlayabiliyoruz.''

Sülünlerin farklı doğal ortamlara çok çabuk adapte olduklarını bildiren Bülbül, bu kuşların belli bir sayıya ulaşıncaya kadar avlanmasının yasak olduğunu ifade etti.

Bir sülün vurmanın cezasının 550 TL olduğunu hatırlatan Bülbül, av hayvanlarını korumak için uygulanan para cezalarından daha önemlisinin insanları bilinçlendirmek olduğunu belirtti.

Bülbül, Edirne'nin Meriç, İpsala, Süloğlu, Uzunköprü ve Havsa ilçelerine sülün bırakıldığını, gelecek yıllarda da aynı bölgelere keklik salımı yapılacağını kaydetti.

Meriç ilçesine bağlı Kavaklı köyünün sakinleri ise bu yıl süne nedeniyle zarar gören ekinlerini sülünlerle koruyacaklarını belirterek, ''Süne gerçekten çiftçilere büyük zarar veriyor. Çevre ve Orman Müdürümüz bize sülünlerin faydasını anlattı. Artık sülünleri gözümüz gibi koruyacağız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*