Keneye zeytinyağı ve vazelin önerisi

Keneye zeytinyağı ve vazelin önerisi.16717
  • Giriş : 27.06.2008 / 20:19:00
  • Güncelleme : 27.06.2008 / 19:31:58

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güler Yaylı, kene ısırıklarında zeytinyağı ve vazelin kullanılması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Güler Yaylı, kene ısırmasında neler yapılması konusunda bilgi verdi. Kene ısırmasında alkol veya ispirto yerine zeytin yağı ve vazelin kremi kullanılması gerektiğini kaydeden Yaylı, şunları söyledi: “Kene ısırması vakalarında keneyle oynamayın, alkol veya ispirto gibi maddeler kullanmayın. Bunun yerine kenenin bulunduğu bölüme zeytin yağı veya vazelin kremi sürün. Bunları bolca sürdüğünüz takdirde kenenin bulunduğu bölümde hava sıkışması yaşanıyor. Mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek, kenenin bir doktor tarafından çıkarılmasını sağlayın.”

Prof. Dr. Yaylı, Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen spreyi kendilerinin de önerdiğini söyledi.

“KENEYİ CİDDİYE ALIN”

Prof. Dr. Güler Yaylı'nın bazı kişilerin ise kene vakalarına kayıtsız kalıp, uyarılara aldırış etmediklerine de değinerek, 'Keneyi biz önceden de biliyorduk. Önceden bir şey yapmıyordu da şimdi mi yapacak. Bir şey olmaz” dediklerini hatırlattı. Bu tutumun doğru olmadığını anlatan Prof. Dr. Yaylı, “Yüzlerce kene çeşidi var ve bunlardan biri virüs taşıyor. Kenenin mutlaka doktor tarafından çıkarılmasından yanayız. Keneyi ciddiye almak gerekli” dedi.

Prof. Dr. Yaylı, bazı vatandaşların da keneyi tanıyamadıklarına işaret ederek, bu kişilerin sıradan böcek ısırmalarında bile “kene ısırdı” diyerek sağlık kuruluşlarına başvurduklarını ifade etti. Prof. Dr. Yaylı, buna rağmen, hastayı takibe aldıklarını belirtti.

“YOK DİYE RAHATLAMAYIN”

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan riskli kene haritasında Isparta'nın bulunmamasının bir avantaj olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunan Yaylı, “Isparta'da pozitif bir vakayla karşılaşmadık. Ama bu Isparta'da kene vakası olmayacak anlamına gelmez. Özellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Isparta'da kene yok diye rahatlamayın” uyarısında bulundu.

Konya'nın Beyşehir ilçesinden kene ısırması sonucu SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi altına alınan bir kişinin, tedavi edilerek, taburcu edildiğini kaydeden Yaylı, “Isparta ve ilçelerinden kene ısırığı şüphesiyle başvuran hastalarda ise virüse rastlanmadı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious