Kent esnafına sıcak darbesi

Kent esnafına sıcak darbesi .36354
  • Giriş : 09.07.2007 / 12:36:00
  • Güncelleme : 09.07.2007 / 13:38:57

Son yılların en sıcak günlerini yaşayan Türkiye'de, bunaltıcı sıcakların boşalttığı kentlerde, esnaf satış sıkıntısı yaşarken, göçün yaşandığı yayla ve sahil esnafı ise yaşanan yoğunluk nedeniyle sevinçli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hava şartları nedeniyle Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan Çukurova yöresi kentleri adeta birer ''hayalet şehri'' andırırken, vatandaşlar ise yakıcı sıcak ve bunaltıcı nem oranı karşısında çareyi yaylalar ve sahil beldelerinde arıyor.

Artan sıcaklarla birlikte kent merkezinde hissedilen sıcaklık zaman zaman 40 dereceyi aşarken, sıcaklar nedeniyle kaçış yaşanan ve boşalan kentler de ise en çok sıkıntıyı esnaf çekiyor.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Kazım Barışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, esnafın satışlarının az olması nedeniyle zaten sıkıntı yaşadığını. bunaltıcı sıcaklar nedeniyle aniden boşalan kentlerin ise sıkıntıya ''tuz biber'' olduğunu söyledi.

Çukurova'da aynı sorunun her yaz yaşandığını, bu yıl ise sıcakların bunaltıcı noktaya ulaşmasının kentleri daha da boşalttığını anlatan Barışık, ''Esnafın satışları yüzde 30 oranında azaldı. Tatil yörelerindeki esnaf sevinirken, kent merkezindekiler ise adeta ağlıyor'' dedi.

Esnafın gerekli önlemleri alması için yaz ayları öncesinde uyarılarda bulunduklarını belirten Barışık, sıkıntının ise okulların yeniden açılacağı Ekim ayına kadar süreceğini kaydetti.

-TATİL YÖRELERİNDE ESNAF SEVİNÇLİ-

Çukurova yöresinde vatandaşların en çok tercih ettiği yerler arasında bulunan Mersin'in sahil beldeleriyle, Adana ve Osmaniye yaylalarında ise esnaf, artan satışlar nedeniyle sevinçli.

Kış aylarında nüfusları 2 ile 10 bin arasında değişen tatil beldelerinde, yaz nüfusu 100 binlere ulaşırken, esnafın satışlarında ise 4-5 katı artış yaşanıyor.

Yörenin en fazla tercih ettiği tatil beldelerinden Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde başta otel ve pansiyon işletmecileri olmak üzere tüm esnaf yaşanan canlılıktan payını alıyor.

Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale, tarih ve deniz turizminin yapıldığı beldenin kış nüfusunun 9 bin olduğunu, yaz sezonunda ise bu rakamın 50 bine ulaştığını söyledi.

Nüfus yoğunluğunun özellikle Temmuz ve Eylül ayları arasında arttığını belirten Kale, bu yıl yaşanan bunaltıcı sıcaklar nedeniyle, turist sayısının ilerleyen günlerde daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

Kale, yaşanan yoğunluktan, başta lokanta ve eğlence sektörü olmak üzere tüm esnafın memnun olduğunu bildirdi.

Çukurova'nın önemli yaylalarından olan Torosların eteklerinde kurulan Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Beldesi ise adeta yaylacıların akınına uğruyor.

Belediye Başkanı Derviş Oruç, kış aylarında 3 bin civarında olan nüfusun şimdiden 100 bini aştığını belirterek, ''Belde de bulunan esnafımız adeta bayram yaşıyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious