Kentler çoocukların mı?

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Özellikle kentsel koruma, restorasyon, çevresel koruma konularında, pek çok sivil toplum kuruluşu projeler üretiyor ve uyguluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Proje Koordinatörü Ece Müftüoğlu Narcy, Türkiye’nin bütün kentlerindeki yerel, toplumsal kimliğin de yok olduğunu, bu hızlı yok oluşun, kültür ve içinde yaşanılan doğa üzerindeki yıkıcı etkisini durdurabilmek için sivil toplum örgütlerinin, kamu kuruluşlarının duyarlılığının ve etkinliğinin arttığını ifade eden Narcy, şöyle konuştu:

Bütün bu doğal, tarihsel ve kültürel mirası koruma çabalarının sürekliliği kuşkusuz gençlerin bu kültürel birikimi paylaşmaları ve sahip çıkmalarıyla mümkün olabilir. Ancak gençlerin kültürel eğitimini sağlama konusundaki eksiklik hâlâ varlığını sürdürüyor. Kamu okullarında Türkiye’nin güncel şartlarını ve gelecek planlarını göz önüne alarak oluşturulmuş bir kültürel eğitim programı henüz mevcut değil.”

105 kültür elçisi

ÇEKÜL’ün UNESCO desteğinde Eylül 2003-Ağustos 2004 tarihlerinde “7 Bölge 7 Kent” Projesi’nin alt projesi olarak “Kentler Çocuklarındır” başlığı altında kültürel eğitim çalışmaları başlattığını ifade eden Narcy, şöyle devam etti: “Proje kapsamında, Akseki, Birgi, Kastamonu, Kemaliye, Midyat, Mudanya ve Talas’ta toplam 105 çocuğa ulaşıldığını, 105 kültür elçisinin haziran 2005’te İstanbul’da bir araya gelerek ‘’Kültür Elçileri İstanbul’’ buluşmasını gerçekleştirdik. Uzun soluklu projemiz hâlâ sürüyor.

Son olarak Ağırnas’ta bir eğitim programı gerçekleştirdik. Bizim için kentlerin doğal ve tarihi dokusunun korunması çalışmalarında çocukların eğitimi büyük önem taşıyor. Eğiticiler için Kültürel Eğitim Kılavuzu’ndan yararlanarak ‘Kentler Çocuklarındır’ kültürel eğitim programını kentlerinde uygulamaya karar verenler bizimle bağlantıya geçebilir ya da programı uygulayarak sonuçlarından bizleri haberdar edebilir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious