Kenya medyasından ortak çığlık: Ülkemizi kurtarın

Kenya medyasından ortak çığlık: Ülkemizi kurtarın.91253
  • Giriş : 03.01.2008 / 12:13:00

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından yaşanan şiddet olayları Kenya medyasını birleştirdi. Kenya'nın önde gelen gazeteleri ön sayfalarında "Sevgili Ülkemizi Kurtarın" çağrısına yer verdi. Bu yazı ayrıca, televizyon ve radyolarda da okundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şiddet olaylarından fotoğraflarla çağrıya yer veren gazeteler, Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki ile rakibi Raila Odinga'nin şiddet olaylarına son vermeleri çağrısında bulundu. Editörel yazıda, "Sevgili ülkemiz Kenya, yanıyor, parçalanıyor." denildi. Yazı, Odinga'nın bugün yapacağı yürüş günü yayınlandı. Odinga, 27 Aralık'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştığını savunuyor. seçim Komisyonu, 27 Aralık seçimlerini Kibaki'nin kazandığını ilan etmişti. Ancak dün komisyon başkanı, seçimleri Kibaki'nin kazandığından emin olmadığını itiraf etmişti. seçim sonrası ülkede şiddet olayları yaşanırken 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. Kenya'nın ikinci bir Ruanda olmasından korkuluyor. Ruanda'da 1994 yılında yaklaşık 800.000 Tutsi aşırı uç Hutular tarafından öldürülmüştü.

"Yaşam hakkından daha değerli bir hakkın" olmadığını vurgulayan gazeteler, "İki taraftaki siyasi liderlere masumların sistemli bir şekilde öldürülmesi nedeniyle Kenyalıların ve uluslararası toplumun gözünde güvenirliliklerini kaybetmek üzere oldukları söylenmeli." dedi. Aşırıların izole edilme vaktinin geldiğini vurgulayan gazeteler, "mantığın sesinin hakim olmasını" istedi. Gazeteler, liderlerin ülkedeki sorunlu bölgeleri ziyaret ederek müzakereler için çağrıda bulunmasını istedi. Ayrıca gazeteler, iktidar anlaşması olmasını ya da geçici bir hükümet gözetiminde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious