Kenya'da çatışmalar devam ediyor

Kenya'da çatışmalar devam ediyor.91253
  • Giriş : 03.01.2008 / 11:52:00

Kenya'da sokaklara dökülen göstericilerle polis arasında çatışmalar çıkarken, muhalefet lideri Raila Odinga, devlet başkanı seçiminin yenilenmesi için geçici hükümet kurulmasını önerdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçimlere hile karıştırıldığını ileri süren muhalefetin devlet başkanı adayı Odinga, dün halkı, bugün yapılacak 1 milyon kişilik protesto gösterisine katılmaya çağırmıştı.

Güneşin doğmasıyla başkent Nairobi'de Odinga yanlılarının yaşadığı mahallelerden binlerce kişi, gösterinin yapılacağı kent merkezindeki Uhuru (özgürlük) parkına doğru yürüyüşe geçti.

Hükümet gösteriyi yasa dışı ilan etmişti.

Ancak yasağı dinlemeyen binlerce kişi "barış" diye bağırarak ve ulusal marşı söyleyerek sokaklara döküldü. Polis ise göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullanarak ve zaman zaman havaya ateş açarak göstericileri dağıtmaya çalışıyor. Polisin engellemesiyle karşılaşan göstericiler ise yollara oturarak trafiği engelliyor.

Polisin havaya ateş açtığı yerde göstericiler dizleri üstünde doğrularak "hepimizi öldürün" diye bağırdı.

GEÇİCİ HÜKÜMET ÇAĞRISI

Muhalefet lideri Odinga ise krizin çözülmesi için uluslararası arabuluculuk yapılmasını kabul edeceğini söyledi ve seçimin yenilenmesi için geçici hükümet kurulmasını önerdi.

Odinga, gazetecilere yaptığı açıklamada, "ancak geçici hükümetin 3 aydan fazla görevde kalmaması gerekir" dedi.

Odinga, "Halk bu hükümetin seçim sahtekarlığını kabul etmeyecektir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious