Kenya'da federasyon fesh edildi

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

FIFA'nın daha önce uluslararası organizasyonlardan men ettiği Kenya'da hükümet, bugün Kenya Futbol Federasyonu'nu (KFF) feshetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir süredir sorunlar yaşanan Kenya Futbol Federasyonu (KFF), bugün hükümet tarafından feshedildi. Kenya Spor Bakanı Maina Kamanda, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin, ülkedeki en popüler spor dalı olan futbolu yönetmek üzere 8 kişilik bir komite oluşturduğunu söyledi.

Kamanda, hükümetin son 3 yıldır hiçbir başarı işareti görmemesine rağmen, Kenya futboluna doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 60 milyon Kenya şilini (834 bin 500 dolar) aktardığını belirterek, “Kenya futbolunda ilişkilerin yönetilmesinde taze bir başlangıca ihtiyaç olduğu görüşündeyim. Kenya Ulusal Spor Konseyi'nin kararlarına dayanarak ve konsey başkanı olarak federasyonu yönetme yetkisini üzerime alıyorum. Federasyonun birimleri feshedildi” diye konuştu.

KFF BAŞKANI SAMBU KARARI DESTEKLEDİ

Kenya Futbol Federasyonu Başkanı Alfred Sambu ise hükümetin kararını desteklediğini ve futbolda yeni bir başlangıç yapılması gerektiğini söyledi.

Kenya Bölgesel Futbol Organizasyonu (CECAFA) Genel Sekreteri Nicholas Musonye de, Kenya'da benzer sorunların gelecekte yaşanmaması için düzgün bir yapının oluşturulması gerektiğini vurguladı.

FIFA GELİŞMELERİ TAKİP EDİYOR

Bu arada, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), federasyonun feshedilmesiyle ilgili olarak resmi bir bilginin henüz ellerine ulaşmadığını, ancak gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

FIFA, yapılan sözleşmelere saygı gösterilmemesi ve ülke Futbol federasyonunda tekrarlanan sorunlar nedeniyle, 24 Ekim Salı günü Kenya'yı belirsiz bir süre için uluslararası rekabetten geçici olarak çıkarma kararı almıştı.
Büyük bir karmaşanın yaşandığı Kenya futbolunda, paralel Birinci Ligler iki rakip organizasyon tarafından yönetiliyor.
FIFA, 18 kulübün yer aldığı bir ligin Kenya Birinci Lig Limited (KPL) tarafından yönetilmesini isterken, KFF ise 20 takımlı bir ligi yönetmek üzere KFF PL adında bir şirket kurmuştu.

Kenya'da aynı kulüpleri kapsayan lig rekabetinin geleceği ise şu anda oldukça belirsiz görünüyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious