Kenya'da gösteriler ikinci gününde

Kenya'da gösteriler ikinci gününde.91253
  • Giriş : 17.01.2008 / 18:49:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:18:56

Gösteriye katılan iki gencin polise taş atmasının ardından polis ateş açtı. Eldoret kentinde ise polis bir devlet hastanesine göz yaşartıcı bomba attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kenya'da, muhalefetin ülke çapında başlattığı izinsiz gösterilerin ikinci gününde, Kisumu kentinde 2 göstericinin öldüğü bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir polis yetkilisi, gösteriye katılan iki gencin polise taş atmasının ardından polisin bu kişilerin üzerine ateş açtığını belirtti.

POLİS HASTANEYE GÖZ YAŞARTICI BOMBA ATTI
Batıdaki Eldoret kentinde ise polisin bir devlet hastanesine göz yaşartıcı bomba attığı bildirildi.

Moi hastanesinin halka ilişkiler sorumlusu Tony Kirva, polisin hastaneye girmesine engel olmaya çalışan hastane görevlilerinden en az 14'ünün güvenlik güçleri tarafından tartaklandığını ve bir güvenlik görevlisinin göz yaşartıcı bomba nedeniyle yaralandığını belirtti.

Hastanenin güvenlik görevlilerinden Julius Chelimo da polislerin hastanedeki doktor, hemşire ve güvenlik görevlilerine saldırdığını, hastaneye dışarıdan ateş açtıklarını söyledi.

Kenya muhalefet lideri Raila Odinga, bugünkü protesto gösterilerinde başkent Nairobi'de 7 kişinin öldüğünü açıklamıştı. 27 Aralık'ta yapılan seçimleri kendisinin kazandığını ileri süren Odinga, ülke çapında gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Ancak polis gösteri yapılmasına izin vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious