Kenya'da insan hakları ihlali

Kenya'da insan hakları ihlali.18816
  • Giriş : 29.06.2009 / 15:05:00

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Kenya'da güvenlik güçlerinin geçen yıl işkence ve tecavüz suçları işlediğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi ABD'de bulunan HRW'nin açıklamasında, Kenya'nın Somali ve Etiyopya sınırındaki Mandera bölgesinde 25-28 Ekim 2008 tarihleri arasında militanları silahsızlandırma amacıyla düzenlenen operasyonda bir kişinin öldüğü, 1200 kişinin yaralandığı ve 12 kadına tecavüz edildiği belirtildi.

Açıklamada, Kenya asker ve polisinin 10 kadar kasaba ve köyü hedef aldığı ortak operasyonunda yöre sakini erkeklerin dövülüp işkenceden geçirildiği, yağma ve imha olayları görüldüğü kaydedildi.

Mandera bölgesindeki sivillerin bu "toplu cezalandırılmasına" ilişkin bir soruşturma açılması istendi.

HRW yöneticisi Kenneth Roth, meydana gelen olayların "emirlere uymayan birkaç çürük elma" ile ilgili bir durum değil, üst düzey yetkililerin zalimane güç kullanılması tavsiyesinin belirlediği bir stratejinin sonucu olduğunu söyledi.

Kenya polis sözcüsü Eric Kiraithe ise HRW raporunda yer alan işkence ve tecavüz iddialarını yalanladı.

Kiraithe, güvenlik güçlerinin işkence ve tecavüz suçu işlediği suçlamalarının doğru olmadığını, bunu iddia eden kişinin psikiyatrik yardım alması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*