Kenya'da şiddeti bitiren anlaşma kabul edildi

Kenya'da şiddeti bitiren anlaşma kabul edildi.15027
  • Giriş : 18.03.2008 / 22:17:00

Kenya'da parlamento, iki siyasi rakip arasında imzalanan "koalisyon" anlaşmasını kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parlamentonun, Devlet Başkanı Mvai Kibaki ile muhalefet lideri Raila Odinga arasında, Aralık seçimlerinden sonra çıkan krizi sona erdirmek amacıyla koalisyon hükümetinin kurulmasına ilişkin 28 Şubat'ta imzalanan anlaşmayı, oy birliğiyle ve alkışlar eşliğinde kabul ettiği belirtildi. Kısa süre önce milletvekilleri başbakanlık kurulması amacıyla anayasa değişikliğine ilişkin metni oy birliğiyle kabul etmişti.

Ulusal kanallardan canlı yayınlanan parlamento oturumunda kabul edilen metinleri, Devlet Başkanı Kibaki'nin imzalaması gerekiyor. Böylece Kibaki, başkanı olduğu Ulusal Birlik Partisi ve Odinga'nın Turuncu Demokratik Hareketi Partisi üyelerinden oluşan bir koalisyon hükümetini atayabilecek.

Kenya'yı iki aydır içine bulunduğu kanlı çıkmazdan çıkaracak anlaşma yan yana oturan iki rakip tarafından başkent Nairobi'de 28 Şubat'ta imzalanmıştı. İmza töreninde, eski BM genel sekreteri Kofi Annan ve Afrika Birliği lideri Jakaya Kikvete de hazır bulunmuştu.

27 Aralık'ta yapılan seçimleri, Kibaki'nin kılpayı kazandığı açıklanınca, Odinga yanlılarının ayaklanmasıyla siyasi ve etnik şiddet olayları patlak vermiş, olaylarda yüzlerce insan yaşamını yitirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious