Kenya'da yağmacılar kara büyüden korktu

Kenya'da yağmacılar kara büyüden korktu.100998
  • Giriş : 09.01.2008 / 13:47:00
  • Güncelleme : 09.01.2008 / 14:07:50

Muhalefetin tanımadığı devlet başkanlığı seçimi sonrasında çıkan olaylar sırasında yağmaya yönelen bazı Kenyalılar, kara büyü korkusu yüzünden çaldıkları malları iade ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mombasa Emniyet Müdürü Wilfred Mbiithi, kara büyü haberleri nedeniyle yağmacıların çaldıkları malları geceleri iade ettiklerini söyledi. Mbiithi, buna karşın hırsızların yakalanmaları halinde tutuklanacağını kaydetti.

Kenya’da 27 Aralık’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Mwai Kibaki’nin kazanmasının ardından muhalefet sonuçlara itiraz etmişti. Bu sırada çıkan şiddet olaylarında çok sayıda ev ve iş yeri de yağmalanmıştı.

Mombasa’da, hırsızlık yapanların hastalandığı ve hatta öldüğü yolunda kara büyü söylentilerinin çıkmasının ardından, çalıntı malların bir kısmının gizemli bir şekilde geri döndüğü belirtiliyor.

Öte yandan Kenya lideri Mwai Kibaki, hükümet kapısının muhalefete açık olduğunu bildirdi. Kibaki adına yapılan yazılı açıklamada, hükümet üyelerinin bir kısmının belli olduğu hatırlatılarak, “Hükümet diyalog sonucu tamamlandığında, geniş bir tabana oturacak ve Kenya halkının iradesini yansıtacak” ifadesi kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious