Kepçe kulaklara hızlı çözüm

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nda uygulanan bir yöntemle kepçe kulaklar 1.5 saatlik ameliyatla düzeltiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Son yıllarda kepçe kulakların düzeltilmesi konusunda kliniklerine müracaatların attığını belirten EÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Özek, "Şu anda yılda 20-25 kadar kepçe kulak ameliyatı yapıyoruz. Estetik cerrahi denilince akla ilk olarak burun düzeltme, yağ emme, göğüs küçültme, büyütme ve toparlama, karın germe ve yüzde yapılan birtakım gençleştirici ameliyatlar gelir. Bunların yanısıra çocukluk çağından itibaren kadın erkek ayrımı olmaksızın insanların kompleks haline getirdiği, okul döneminde arkadaşları tarafından dalga geçilen ve ileri yaşlarda bile özellikle hanımların saçlarını toplamasına veya kısa kestirmesine engel olan estetik bir deformite de kepçe kulaktır." dedi.

Kliniklerinde erkek ve hanımlara eşit oranda kepçe kulak ameliyatı yaptıklarını kaydeden Doç. Dr. Özek, "Normalde kulak, kafayla kadınlarda 21, erkeklerde 25 derecelik açı yapar. Bunun üstünde bir açılanma, kulakların önden veya arkadan bakışta daha belirgin görünmesine, yani kepçeleşmeye sebep olur. Diğer bir ölçümle de kafa ile kulak kenarı arasındaki mesafe 1.5-2 santimetredir. Bundan fazla mesafe olması yine kepçe kulağa yol açar. Kepçe kulakta üç tane karakteristik problem vardır. Bunlar kulak üst tarafındaki oyuğun oluşmaması veya belirgin olmaması, kıkırdak fazlalığı ve kulak içi açılanmanın normalden fazla olmasıdır. Bunların derecesine göre kulakların açılanması veya başka biş deyişle kepçeleşmesi belirgin hale gelir." şeklinde konuştu.

Kepçe kulakların tek tedavisinin cerrahi olduğunu kaydeden Özek, şunları söyledi: "Kulağın boyu, 3 yaşına gelindiğinde yetişkin insandakinin yüzde 85'ine erişir. Bu yaştan sonra cerrahi müdahale mümkündür, çünkü kulağın olgunlaşması büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çocuğun ilkokula başlaması ve sosyalleşmesiyle kulaklarının kepçe olması arkadaşları arasında alay konusu haline gelir ve psikolojik travmaya sebep olabilir. Bu yüzden bu ameliyatlar için ideal dönem, 3 yaş ile çocuğun ilkokula başlama arasındaki çağdır. Bunun dışında da her yaş grubunda bu ameliyat uygulanabilmektedir."

Kepçe kulak ameliyatının 1.5-2 saat sürdüğünü, lokal veya genel anestezi altında yapıldığını kaydeden Cüneyt Özek, "Kepçe kulak ameliyatları, son derece üst seviye teknik beceri ve bilgi gerektirir. Hiçbir kepçe kulak diğerine benzemez ve her duruma göre değişik bir teknik kullanmak gerekebilir. Bunun için de ameliyatın, estetik cerrahi eğitimi almış kişiler tarafından yapılması uygundur." diye konuştu.

Ameliyat kulak arkasından yapıldığı için herhangi bir iz kalmadığını belirten Özek, "Kepçe kulak ameliyatları, doğru ellerde ve doğru şekilde yapıldığında son derece yüz güldürücüdür." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious