Kepeğe çare bulundu!

  • Giriş : 11.07.2006 / 00:00:00

Manda, dağ keçisi, inek, koç gibi hayvanların boynuzundan imal edilen tarakların,plastik taraklara göre saç dökülmesini ve kepeği önlediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eskiden yeni evlenecek kızların çeyizlerinde olmazsa olmazlardan biri olan boynuzdan yapılan taraklar, günümüzde yerini plastik taraklara bıraktı. Ancak imalatı neredeyse bitmek üzere olan boynuz tarakların, birçok faydası olduğu ortaya çıktı. Dermatoloji uzmanları, tırnak yapısına benzeyen boynuzun insan derisine çok benzeyen bir madde olduğunu ifade ederek vatandaşlara boynuz ürünü taraklar öneriyor. Uzmanlar, elektriklenme yapmaması sebebiyle boynuz tarak kullananların saçlarında yanma olmadığını ve dolayısıyla stresin de önüne geçildiğini anlattı. Prof. Dr. Sedat Özçelik, “Kütikila dediğimiz tırnağa benzer bir yapıya sahip olan boynuz, plastiğe oranla insan yapısına daha yakın bir maddedir. Dolayısıyla boynuzdan yapılan tarakların, saç ve deri dostu olduğu söylenebilir. Plastiğe oranla tercih edilmeli.” diye konuştu. Sivas Sultan 1. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Aydın Kelkit de plastiğin kimyasal yapısından dolayı insan derisinde alerji yaptığını söyledi.

Gelişen teknolojiyle birlikte yerini plastik taraklara bırakan boynuz tarakların imalatı neredeyse durma noktasına geldi. Boynuz tarakçılık mesleğini kendi imkanlarıyla sürdürmeye çalışan Sivaslı İhsan Kutluca (56) ve ağabeyi Mustafa Kutluca (75) kardeşler, yapımı büyük emek isteyen bu taraklara insanların eskisi gibi ilgi göstermediğini söyledi. Ustalar, tarak yapımında kullanılan koç, dağ keçisi, camız gibi hayvanların boynuzlarını bulamamaktan dert yanıyor. Çocukluğundan beri boynuz tarak yapımı ile uğraşan kardeşlerin yaptığı tarakların üzerinde ilginç insan ve hayvan figürleri, Arapça “Allah” ve “Bismillah” yazısı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious