Kepez'de tapu sorunu çözüldü

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Kepez Belediyesi, vakıf arazilerine yapılan gecekondu meselesini hazine ile takasa giderek çözdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

6 mahallede 10 bin kişinin oturduğu Vakıf arazilerinden 808 adet parsel hazineye devredildi. Kepez Belediyesi, söz konusu parsellerin devrini Hazine'den aldıktan sonra vatandaşlara tapularını dağıtacak.
Arazilerin devrine ilişkin düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Erdal Öner, yargı kararıyla yaşanan tapu iptallerine yasal bir çözüm bularak vatandaşları tapularına kavuşturacaklarını söyledi. Öner, vakıflara ait 808 adet parseldeki 1 milyon 70 bin 834 metrekarelik alanın hazineye devredilmesi karşılığında Haşim İşcan mahallesindeki belediye işhanını vereceklerini söyledi. Öner, 50 yıllık bir sorunu çözüme kavuşturan bürokratlara teşekkür etti.

AK Parti hükümetinin, vakıf arazileri üzerinde evleri bulunan vatandaşların tapu sorununu çözmek için çıkardığı 4706 sayılı kanunun geçici 4. maddesinden yararlanarak bu takasın gerçekleştirildiğini vurgulayan Öner, bu yasadan yararlanarak ilk takası kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

1 milyon 70 bin 834 metrekarelik alandan oluşan 808 adet parselin, hazineye devrinin gerçekleşmesinden büyük bir mutluluk duyduğunu vurgulayan Erdal Öner, "Sözkonusu parsellerin devri bize iki ay içerisinde gerçekleşecek. Daha sonra da uygun bir fiyatla tapuları, 3-4 ay içerisinde vatandaşa dağıtacağız. Böylece 50 yıldır çözüm bekleyen tapu sorununu çözüme kavuşturmuş olacağız." dedi.

Öner, diğer mahallelerdeki vakıf arazileri üzerindeki tapu sorununu da, vakıflar ile hazine arasında takasın gerçekleşmesi durumunda önümüzdeki günlerde çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious