Kepler uzaya gönderiliyor!

Kepler uzaya gönderiliyor!.16001
  • Giriş : 08.03.2009 / 16:27:00

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 600 milyon dolarlık Kepler uzay aracını ateşliyor! Bu yolculuğun nedeni ise, uzayda başka hayatlar aramak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş Sistemi dışında Dünya'ya benzer ve yaşanabilir gezegen arayışı çerçevesinde ''Kepler'' uzay aracını sabah TSİ 05:49'da uzaya gönderiyor.

NASA'nın Kepler projesi yetkililerin verdiği bilgiye göre, 1,03 ton ağırlığındaki Kepler uzay aracı, Delta 2 roketiyle 7 mart tarihinde ''başka hayat'' aramak üzere Florida'daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatılacak.

Adını Alman gök bilimci Johannes Kepler'den (1571-1630) alan araç, Güneş çevresinde bir yörüngeye yerleşecek.

NASA'nın Astrofizik Bölümü Müdürü Jon Morse'un verdiği bilgiye göre, Kepler, Dünya'ya ''benzer'' koşulların bulunabileceği gezegenlerin bulunması ve incelenmesi çabalarında ilk ve çok önemli proje konumunda bulunuyor.

600 milyon dolarlık Kepler, şimdiye dek uzayda en gelişmiş, yani 95 megapiksel kamera sistemi taşıyor.

Avrupalı astronomlar geçen ay, Güneş Sistemi dışındaki en küçük Dünya benzeri kayalık gezegeni gözlemlediklerini açıklamıştı.

Bu kayalık gezegenin yüzey sıcaklığının çok yüksek, yaklaşık 1100 santigrat derece olduğunu belirten bilim adamları, gezegenin büyük olasılıkla lav veya su buharıyla kaplı olduğuna işaret etmişti.

Astronomlar, yine de Dünya ölçülerine sahip gezegenlerin çok ender olduğuna işaret ediyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*