Kerkük boyun eğmeyecek

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Kerkük, işgalin Irak'ı bölme planına alet olmayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu şehir, ezelden beri bütün Irak'a ait ve pazarlık konusu yapılması mümkün değil

Irak'ta dönen kanlı olayların ortasında 'Arapların geleceğinin kaybolması trajedisi' derinleşiyor. Hegemonyasını dünyaya dayatan ABD'nin bütün çekişmelerde siyasi kararları tek başına vermesi ve Avrupa müdahalesini reddetmesi sebebiyle uluslararası hukuk rolünü kaybetti.

Bu yüzden Siyonist ABD ve İran'dan gelen güçler Iraklıların yurdunda korku yaydı, güvenlik durumu kötüleşti.

Dört yıllık işgal boyunca, açlık, kahır ve kaçış sert bir rüzgâr hızıyla yayıldı. Irak'ın Arap kimliği silindi, çekişme bütün bölgeye sıçradı ve savaşın ateşi tutuştu. Zira direniş ruhunu, milletinin ve şanlı tarihinin kutsallığına inanan her Arap'ı bitirmenin tek yolu buydu. Bunun en büyük delili Kerkük'teki alçak planlara dair yaşananlar.
Zira Arapları tehcir etme yoluyla Kerkük'ü Kürt kenti haline getirip bölme işlemi, yaralı Irak'ın parçalanmasından, Arap kimliğinin ve Arap milletine aidiyetinin yok edilmesinden başka bir şey değil.

Bütün kentler Irak'ın
Bu yıkıcı planın kadim bir tarihi var ancak komplocular bu planı bir gerçek gibi dayatmaya her kalkıştığında, Arap güçleri karşı koydu ve planın uygulanmaması için savaştı. Çünkü Kerkük ezelden beri Iraklıdır, belirli bir grubun malı değildir. Kerkük'ün hiçbir şekilde pazarlık konusu veya işgal ve destekçilerinin hedeflerini gerçekleştirme alanı olması mümkün değil. Bu planlar seraptan ibaret ve onurlu direnişin iradesi, Kerkük dahil bütün kentlerin Iraklı olduğuna yönelik imanları karşısında çabucak ortadan kalkacaklar. Çünkü savaşçı Irak halkı bu alçakça oyun karşısında başını kuma gömmeyecek. Zira bu halk, kaynakları ve köklü medeniyet kültürleri üzerinde hegemonya kurmak için dünyanın öbür ucundan gelenlerin dolduruş ve tehditlerini reddederek bir ömür yaşadı.

Birlik herkesin yararına
Direnişçi Irak halkı kör şiddete, soyguna ve talana rıza gösterecek kadar aciz değil. Kendisine dayatılan bütün zor şartlara olağanüstü bir kararlılıkla karşı koyacak, Arap, Kürt ve Türkmen bütün Iraklıların birliği için çalışacaktır. Kerkük Iraklıdır. Tıpkı Bağdat, Musul, Basra ve diğer şehirlerle köyler gibi. Kerkük istisnasız bütün Iraklılarındır ve tehcir kararı 'küllenecektir'. Kürtler hayallerini gerçekleştiremeyecek, Irak'a diledikleri gibi dayattıkları meşum anayasayla şer ve küstah güçler de başarılı olamayacak. Irak'ın yok olması, halkının sürülmesi ve uygarlığının silinmesi için bazı mevkilere gelenlerle, petrol ve diğer kaynakları için Dicle ve Fırat kıyılarında çekişenler şunu bilmeli ki, Kerkük kötü emellilere isyan edecektir.

Kerkük Iraklılarındır ve bu yüzden Araplar kanlarının son damlası aksa dahi göç etmeyecektir. Evet bedel ağır olacak ancak Kerkük mezhep ayrımcılığı yapanların ve kötü emeller taşıyanların taleplerine boyun eğmeyecek. Arapların uyanma zamanı geldi, sessizliğe ve boyun eğişe yer yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious