Kerkük bütün Irak'ı etkiler

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a Kerkük’te yaşanacak olumsuz bir durumun tüm Irak’ı etkileyeceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’nin konuya ‘Türk-Kürt’ meselesi olarak bakmadığının altını çizen Gül, “Biz olaya Irak’ın genel sorunu olarak bakıyoruz. Buradaki olumsuzluklar, Irak’taki sorunları daha da ağırlaştıracaktır.” dedi. New York’ta çeşitli temaslarda bulunan Abdullah Gül, dün Condoleezza Rice ile bir araya geldi. Waldorf Astoria Oteli’ndeki görüşmede taraflar mayıs ayında açıklanan ‘stratejik vizyon belgesi’nin hayata geçmesinden duyulan memnuniyeti dile getirdi. Amerika’nın PKK ile mücadele için atadığı özel koordinatör Joseph Ralston’un göreve başlamasının somut adımların göstergesi olduğu vurgulandı.

Bakan Gül, görüşmede Lübnan olayları sırasında yürüttüğü temaslar hakkında Rice’a bilgi verdi. Yaşanan olayların geride kaldığını ve herkesin bundan çıkaracak bir dersi olduğuna işaret eden Gül, “Görüldü ki herkes barış istiyor. Bu bir fırsattır. Olup bitenler, barışa ulaşmak için değerlendirilebilir.” yorumunda bulundu. Ortadoğu barış sürecinin canlandırılmasının önemine değinen Gül, “Burada ulaşılacak bir sonuç, bölgedeki birçok sorunun çözümü açısından önemli. Barış sürecinde yeni bir inisiyatif çerçevesinde çözüm bulunabilir.” değerlendirmesini yaptı. İran’ın nükleer çalışmaları konusunda, Türkiye’nin diplomatik çözümden yana olduğu görüşünü tekrarlayan Gül, çalışmaların bu yönde devam etmesi gerektiğini aktardı. Irak konusunda özellikle Kerkük üzerinde duran Gül, “Biz Kerkük’ten bahsedince, herkes Kürt-Türk konusunu gündeme getirmek istediğimizi zannediyor. Ancak, biz meseleye bu açıdan daha ziyade, Irak’ın genel sorunu olarak bakıyoruz. Burada yaşanacak olumsuzluklar, Irak’ın genelinde tüm sorunları daha da ağırlaştıracaktır. Endişemiz bu yöndedir.” dedi. ABD’nin PKK ile mücadele için atadığı özel koordinatör emekli general Joseph Ralston’un göreve başlamasına atıfta bulunan Gül, bu gelişme ile birlikte yeni bir ivme süreci kazanacağını ümit ettiğini belirtti. Bu konuda Türk tarafının beklentisinin yüksek olduğunun altını çizen Gül, “Ralston’un atanması, sonuç alınması için yeni bir hava oluşturdu.” dedi.

Gül, Avrupa Birliği konusunda Türkiye’nin yaklaşımını tekrarladı. Rum Kesimi’nin üyelikten sonra davranışlarındaki isteksizliğe dikkat çeken Gül, “Rum Kesimi AB üyeliğinin arkasına sığınarak, gerçek bir adım atmaktan kaçınıyor.” değerlendirmesinde bulundu. KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması gerektiğini yineleyen Gül, bu konuda Türk tarafının hazırladığı eylem planından bahsetti.

Gül, New York’taki temasları çerçevesinde önceki gün de Yahudi kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. American Jewish Committee, American Jewish Congress, American Sephardi Federation, Anti Defamation League, B’nai B’rith, World Jewish Congress gibi kuruluşların lider ve yönetim kurulu başkanları ile buluşan Gül, Ortadoğu’da yaptığı temaslar hakkında bilgi verdi. Derneklerin temsilcileri de Türkiye’nin özellikle son dönemde Lübnan ve benzeri olayların çözümü konusunda aktif tutumundan memnuniyet duyduklarını aktardı.

Gül, Prof. Dr. Türmen için destek istedi

Dostane ve yapıcı bir havada geçen Gül-Rice görüşmesinde, mayıs ayında açıklanan stratejik vizyon belgesinin hayata geçmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Gül, görüşme öncesinde de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başkanlığına aday olan Prof. Dr. Tomris Türmen’i Rice’a takdim etti. Rice, hanım bir aday görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious