Kerkük şehitlerini andı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Türkmenlerin varlık mücadelesinde önemli bir yeri olan 14 Temmuz 1959 katliamında şehit edilenler bugün Kerkük'te düzenlenen törenle birkez daha anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmen milli marşının topluca okunmasıyla başlayan törende 1959'daki üç güren süren katliamda şehit edilenler için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.
Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Saadettin Ergeç törende yaptığı konuşmada, üzerinden 47 yıl geçmesine rağmen bu acı olayı dün gibi kalplerinde hissettiklerini söyledi. Ergeç, "O zaman 10 yaşında olmama rağmen o günleri hala yaşıyorum. Gözlerimin önünde." diye konuştu. Bugün de Türkmenlere karşı saldırmak isteyen ve Türkmenleri Kerkük'ten çıkarmak isteyen insanların bulunduğunu belirten Ergeç, "Bunlar iki sebepten yapılıyor. Birincisi Türkmenler bu ülkenin birliğinden yanadır. İkincisi Türkmenler Kerkük'ün sahibidir" şeklinde konuştu. ITC lideri 1959 yılındaki katliamdan önce de Türkmenlere karşı 1924 ve 1946 yıllarında soykırım hareketleri yapıldığını ancak 1959 katliamının farklı bir anlamı olduğunu söyledi. Ergeç, "Ben 1959'u milli mücadelemizin başlangıcı olarak kabul ediyorum" dedi.

Ergeç'in konuşmasının ardından topluca Türkmen Şehitliği gezildi. Burada ölenler için dualar okundu. Katliamda yakınlarını kaybedenler ve o günler yeniden hatırlayanlar duygu dolu anlar yaşadı.

14 Temmuz 1959'da başlayan ve üç gün süren katliamda en az 30 Türkmen öldürülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious