Kerkük sorun olmamalı

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere gittiği Mısır'da Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği konutunda gerçekleşen görüşmede Gül, Türkiye'nin Irak konusundaki hassasiyetlerini Zebari'ye iletti. Gül, Kerkük için yapılacak referandum'un ertelenmesi konusu ile PKK'ya karşı alınacak tedbirler, özellikle bu konularda yetkililerin yaptığı ve gerilime neden olan açıklamalar konusunu gündeme getirdiği belirtildi. Gül'ün dünkü temaslarında Kerkük'ün Irak için yeni bir sorun olmaması gerektiğini vurguladı.

IRAK PARÇALANAMAZ

Gül, bir gazetecinin “Kürt devleti kurulması durumunda Türkiye'nin tutumunun ne olacağı” sorusuna “Buna bir zamanlar sempatiyle bakanlar da, bunun bir alternatif olmadığını görmeye başladı” diye cevaplandırdı.

MISIR'A DA HEYET

Gül daha sonra Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile bir araya geldi. Rum Kesimi ile yapılan petrol anlaşmasının gündeme geldiği görüşmeden sonra Geyt yaptığı açıklamada, “Türkiye, bazı sorular yöneltti, biz de buna oradan bir heyet davet ederek yanıt verdik” diyerek, bu konunun görüşüleceğini söylemekle yetindi. Geyt Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yakın bir tarihte Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious