'Kerkük'e karşı Diyarbakır'a karışırız'

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'de Diyarbakır-Kerkük tartışması çıktığı dönemde Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani "Türkiye Kerkük'e karışırsa, biz de Diyarbakır'a karışırız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara, petrol zengini etnik mozik Kerkük'ün Kürt yönetimine bağlanmasına yönelik statü referandumunu engellemek isterken, Barzani şunları söyledi: "Türkiye'nin Kerkük'ün içişlerine karışma hakkı yok. Türkiye Kerkük'e karışırsa, bizim de Diyarbakır ve Türkiye'nin diğer kentlerine karışma hakkımız olur."
Kürt lider, 'Bu Türkiye'ye tehdit mi' sorusunu "Sadece olacakları anlatıyorum. Türkiye'de 30 milyon Kürt yaşıyor. Biz onlara karışmıyoruz. Türkler, binlerle ifade edilen Türkmenler için Kerkük'e müdahale ederse biz de Türkiye'de yaşayan Kürtler için harekete geçeriz" diye yanıtladı. "Kerkük, Kürt kimlikli ve Federal Kürdistan Bölgesi'ne bağlı kenttir" iddiasını yineleyen Barzani, bağımsızlığın Türkiye, Suriye ve Irak'ta yaşayan Kürtler için 'meşru ve yasal hak' olduğunu, ama bu hedef için şiddet kullanımına karşı durduğunu sözlerine ekledi.
Şubat ayında da DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu, "Kerkük'e yapılan saldırıyı Diyarbakır'a yapılmış sayarız" dediğinde gözaltına alınmıştı.

Myers'tan 'Türkiye ABD'yle çatışır' uyarısı

Eski ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers ise, Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası müdahalesiyle ilgili "Türkiye Irak'a girerse, korkum, iki dost kuvvetin yanlışlıkla karşı karşıya gelmesi. Amerikan veya Irak birliklerinin Türk birlikleriyle karşılaşmaları. Biliyorsunuz, birkaç yıl önce çok kötü bir olay olmuştu. Neyse ki o olayda kimse yaralanmadı" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious