Kerküki; "Kerkük'te referandum çalışmaları sürüyor"

Kerküki;
  • Giriş : 19.11.2007 / 13:08:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 14:09:03

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt parlamentosu başkan yardımcısı Dr. Kemal Kerküki açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kürdistan TV'nin haberine göre Kerküki, parlamentonun yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra Kerkük'te bu yıl yapılması öngörülen referanduma değindi.

Kemal Kerküki, Irak anayasasının Kerkük ile ilgili 140'ıncı maddesine değinerek, “Kürdistan Bölge Parlamentosu Kerkük ile ilgili 140'ıncı maddenin zamanında yerine getirilmesi için elinden gelen bütün gayreti sarf etmiştir. Parlamento hiçbir şekilde maddenin ertelenmesini kabul etmeyecektir" dedi.

Kemal Kerküki, bölgedeki farklı etnik, dini ve siyasi gruplar arasında sağlanan birlik ve beraberliğin önemli olduğunu vurguladı.

Bu arada bölgesel Kürt hükümeti dış bölgeler bakanı Muhammed İhsan, Bağdat'a giderek Irak İçişleri Bakanı ve anayasanın 140'ıncı maddesini uygulama komitesinin sorumlusu Cevad Bolani ile bir araya geldi.

Irak Nüfus ve Pasaport Genel Müdürü Yasin Yasır'ın da hazır bulunduğu görüşmede ilk olarak Irak anayasasının Kerkük kenti ile ilgili 140'ıncı maddesinin yerine getirilmesine yönelik devam eden süreç ve Kerkük referandumu ele alındı.

İçişleri Bakanı Cevad Bolani, Kerküklü göçmenlerin ve kentten ayrılacak Arapların nüfus nakil işlemlerinin bir an önce tamamlanması için ellerinden gelen çabayı harcayacaklarını söyledi.

Kürt bakan Muhammed İhsan, Bağdat'ta Irak Parlamento Başkanı Mahmud Meşhadani ile de bir araya gelirken 140'ıncı maddenin bir anayasal madde olduğunu, bu maddenin yerine getirilmesinde parlamentoya önemli görevler düştüğünü ve anayasaya göre en son 31 Aralık'a kadar 140'ıncı maddenin yerine getirilmesi gerektiğini iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious