Kerküklü Araplar tek çatı altında

Kerküklü Araplar tek çatı altında.17272
  • Giriş : 11.04.2009 / 20:25:00

Irak'ın Kerkük kentinde yaşayan Sünni ve Şii Araplar, tek çatı altında toplanarak birlikte hareket etme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kerkük'ün Alvasti semtinde bulunan Engelliler Toplantı Salonunda bir araya gelen Kerküklü Araplar Kerkük Kardeşlik Oluşumu adındaki yeni oluşumlarını ilan etti. Kerkük'te Arapların Şii ve Sünni demeden tek çatı adlına hareket edileceği ve Kerkük'te yapılacak seçimler ile Irak Parlamento seçimlerine tek liste halinde girileceği kaydedildi. Kerküklü Araplar, "artık sözlerinin bir olduğunu" ifade ettiler.

Cihan'a konuşan Kerkük Arap İl Meclis Üyesi Ahmet El Ubeydi, birinci hedeflerinin Kerkük'teki Arapları birleştirmek olduğunu ifade ederek, "Kerkük İl Meclisi seçimlerinde bir liste altında gireceğiz. Irak Parlamentosu seçimlerine de tek liste ile seçimlere gireceğiz. Kerküklü Araplar olarak bu birleşme kimseye karşı oluşturulmuş bir şey değildir. Biz sadece Arapları birleştirmek için bu oluşumu kurduk. Buda doğru yoldur bize göre." dedi.

Arap Oluşumu Başkanı Hüseyin El Salih ise amaçlarının Arapları birleştirmek olduğunu belirterek, "Bu oluşumun hedefleri bellidir; bu oluşumda birleşen Arapların sözünü "bir" etmektir, çalışmalarını birleştirmektir. Kerkük'te tek çatı altında seçimlere girmektir. Kerkük bizim için önemli bir kenttir." şeklinde konuştu.

Kerkük Vali Yardımcısı Rakan Saaid ise, bu tür oluşumların her zaman başarılı işler çıkardığını kaydederek, "Siyasete küçük oluşumlar seçimlerde oy kaybına uğrar. İyi sonuçlar elde edilmesi için bu oluşum kuruldu. Bu oluşumun rolleri büyük olacak gerek seçimlerde gerek il meclisinde" diye kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*