'Kerkük'e 300 bin Kürt yerleştirildi'

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği ve Irak İnsan Hakları Merkezi’nin birlikte hazırladığı "Kerkük İnsan Hakları Raporu"nda Kerkük’e yerleştirilen Kürt sayısının 300 bin olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kerkük İnsan Hakları Raporu, Ankara Shreton Oteli’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı. Raporda, bölgedeki Türk varlığının tarihi geçmişine, Lozan Antlaşması sonrasında Musul sorununa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Irak’ı işgaline değinildi. Raporda, 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgaline ve sonrasına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"2003 ABD işgali ile Kerkük’ün Türk kimliği bütün dünyanın gözleri önünde değiştirilmeye çalışıldı. İşgalci ABD ile işbirliği yapan Kürtler, bütün devlet dairelerini ellerine geçirdiler. Şehrin güvenliği peşmergelere bırakıldı. Kürtler, Kerkük’ü yağmalayarak, demografik yapının değiştirilmesi için nüfus dairelerini bastılar. Ülkeye binlerce Kürt getirilerek, Saddam Stadyumu’na sonra da çadır kentlere yerleştirildiler. Kerkük’te bugün itibariyle ’ithal Kürtlerin’ sayısı 300 bini aşmış bulunmaktadır."

Raporda, Musul ve Kerkük’ün yaklaşık bin yıldır Türkmen yaşam alanı olduğu belirtilerek, 1920 yılına kadar bölgeyi yöneten Türklerin, küresel güçlerin "petrol paylaşım savaşları"nda uzlaşmacı bir tavır izlediği kaydedildi. Kerkük’ün Irak’ın Kuzeyinde oluşturulan sözde "Kürt Federal Bölgesi"ne bağlanmaya çalışıldığı ifade edilen Raporda, küresel emperyalizmin Ortadoğu’yu yeniden yapılandırma sürecine girdiği vurgulardı.

"SADECE BİR IRKA KAPILARIMIZI AÇMAK IRKÇILIKTIR"

Toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, iktidarın katıldığı uluslararası toplantılarda Kerkük Türkleri’nin ıstırabını dile getirmediğini ve iktidarın yaşananlara sesini çıkartmadığını ileri sürdü. Öymen, "Sadece bir ırka kapılarımızı açmak ırkçılık olur. Kürtler’e veya başka ırklara, ezilen tüm insanlığa yardım eli uzatılmalıdır" diye konuştu. Kerkük Türklerinin sorununun milliyetçilik sorunu olmadığını vurgulayan Öymen, yaşananların insan hakları sorunu olduğunu kaydetti. Öymen, Irak’ın etnik grupların kıskacı altında bırakılmaması gerektiğini ve Irak’ta ulus devlet kimliğinin ortaya çıkarılmasının, Irak’ta yaşanan iç savaşın önüne geçeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious