Kerkük'te Şii Türkmenlere saldırı: 7 ölü

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Irak’ın Kerbela kentinde düzenlenen Aşure Günü’ne katılmak için bu kente giden Şii Türkmenlere yönelik saldırılarda 7 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak’ın kuzeyinde bulunan Kerkük’ün Tuzhurmatı ilçesinde bir araca açılan ateş sonucu 3 kişi öldü 4 kişi yaralandı. Kerkük’ün Bağdat yolu üzerinde bulunan Üzeyim yolunda Kerbela’ya Aşure Günü’nü kutlamak için giden eden bir grup Şii Türkmen’e ateş açıldı. Açılan ateş sonucu araçta bulunan 3 kişi öldü 4 kişi de yaralandı.

Görgü tanığı Haydar Ali Kerim Kerbela’ya gitmek için yola çıktıklarını belirterek şunları söyledi: "Bizi yolda yüzleri kapalı kişiler durdurdu ve üzerimize ateş açtılar. Aracımızda bulunan 3 kişi öldü 4 kişide yaralandı. Bu bizi sevmeyen teröristlerin işidir."

Saldırıda hayatını kaybedenler öğlen namazını müteakip Tuzhurmatı ilçesinde defnedildi. Ayrıca bölge halkı içi yolcularla dolu bir minibüsten bu saate kadar haber alamadıklarını ve bu insanların hayatlarından endişe duyduklarını belirterek güvenlik güçlerinden yardım istediler.

Öte yandan Kerbela’ya giden Şii Türkmenlere yönelik diğer bir saldırı ise Irak milletvekili Muhammed Mehdi El Bayati’ye yönelik düzenlendi. Bayati ve ailesi, Bağdat’tan Kerbela’ya gittikleri sırada Himrin Dağı ile Müdavim Barajı arasında silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Bayati’nin akrabalarından dört kişi ölürken, 2 kişi de yaralandı.

Bayati, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin silahlı kanadı Bedir grubuna üye bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious