Kerkük'te etnik çatışma uyarısı

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Gül, Irak'ta savaş başlamadan önce Saddam'dan sonra ikinci adam olan Taha Yasin Ramazan'ı gizlice Türkiye'ye davet ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Gül, "Taha Yasin Ramazan'ı Türkiye'de uyarmıştık. 'Oradaki durum dışarıdan daha net görünüyor' demiştik. Birleşmiş Milletler kararlarına uymaları konusunda kendilerini uyarmıştık. ama içinde bulundukları girdaptan kurtulamadılar." dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Grand Cevahir Otel'de düzenlediği "AK Parti İstanbul'a hesap veriyor" konulu toplantıya Dışişleri Bakanı Abdullah Gül katıldı. Partililerin Türkiye'nin dış politikası konusundaki sorularını yanıtlayan Bakan Gül, burada bu zamana kadar kamuoyuna yansıtılmayan bir olayı açıkladı. Irak'ta savaş başlamadan önce Saddam'dan sonra ikinci adam olan Taha Yasin Ramazan'ı gizlice Türkiye'ye davet ettiklerini ve gelişmelerden dolayı uyarılarda bulunduklarını söyleyen Bakan Gül, "Taha Yasin Ramazan'ı Türkiye'de uyarmıştık. 'Oradaki durum dışarıdan daha net görünüyor' demiştik. Birleşmiş Milletler kararlarına uymaları konusunda kendilerini uyarmıştık. ama içinde bulundukları girdaptan kurtulamadılar." şeklinde konuştu.

Irak'ın istikrarı için Başbakan Erdoğan ve kendisinin yoğun çaba sarfettiğin belirten Gül, "Ümit ederiz; Irak anayasasındaki yanlışlıklar yine Iraklıların işbirliği ile düzeltilir. Kendi aralarında bu halledilirse çatışmalar azalır." diye konuştu.

Kerkük sorununa da değinen Bakan Gül, "Kerkük'teki olaylar etnik bir çatışmaya dönüşebilir. Oradaki ateş etrafa yayılabilir. O yüzden mutabakat sağlanarak hareket edilmelidir." dedi.

" 'Kıbrıs kaybedildi' lafları doğru değildir. 2004 yılında Annan Planı'na Türk tarafının 'evet' demesiyle Rumların oyunu bozuldu. O zamana kadar hep biz suçlu görülürdük. Ne zaman ki biz 'evet' dedik, onlar 'hayır' dedi, bütün foyaları ortaya çıktı." ifadelerini kullandı. Annan Planı'nın oylanmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın birçok dışişleri bakanı ve devlet bakanı ile görüştüğünü ifade eden Gül, "Bunların hiçbiri önceden olmazdı. Niçin bu yalanlar millete empoze ediliyor?" şeklinde konuştu.

Türkiye dışında yaşayan yaklaşık 5 milyon Türk vatandaşının konsolosluklarda yaşadıkları sıkıntılarla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını söyleyen Bakan Gül, gurbetçileri sevindirecek bir haber verdi. Türk vatandaşlarının konsolosluklara gitmeden evlerindeki bilgisayardan işlerinin yüzde 80'ini halledebileceklerini açıklayan Gül, "Vatandaşlar konsolosluklara çok uzaklardan geliyorlar. Niye bunu evdeki bilgisayardan yapmasınlar? Bütün bunları evden yapılır hale getirdik. Bu en büyük yardımdır." dedi.

Toplantıya, Bakan Gül'ün yanı sıra; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Milletvekili Güldal Akşit, AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve TESEV Başkanı Can Paker ile Vatikan Türkiye Temsilcisi George Marovitch de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious