Kerkük'te saldırılar, 24 ölü

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Kerkük'te bugün düzenlenen beş ayrı saldırıda polisin verdiği bilançoya göre 24 kişi hayatını kaybederken, 45 kişi de yaralandı. Bağdat'ta ise 14 ceset bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk olarak Şii Türkmenlerin yoğunluklu olarak gittiği Tis'in pazar yerinde bomba yüklü bir araç patladı. Bu patlamadan 30 dakika sonra bir intihar eylemcisi, otomobilini Kerkük kent merkezindeki Osmanlı döneminden kalma Kışla bölgesindeki polis karargahı önünde, polis müdürünün konvoyunun üzerine sürdü. Saldırıda polis müdürü Turhan Yusuf yara almazken, iki polis hayatını kaybetti, 8 sivil yaralandı. Ayrıca altı polis aracının tamamen imha olduğu açıklandı.

Bu patlamanın ardından kentin bir başka polis şefi Tahir Selahaddin'in konvoyu bomba yüklü bir aracın saldırısına uğradı. Yapılan açıklamaya göre, Selahaddin ve 6 polis yaralandı. Saldırının kentin güneyindeki Korya polis karakolu önünde gerçekleştiği belirtildi.

Bomba yüklü iki araç ise kentin doğusu ve merkezinde polis araçlarının geçişi sırasında patladı. Birincisinde dört, ikincisinde ise 3 güvenlik gücü yaralandı.

Bir başka intihar eylemcisinin de saldırı hazırlığındayken güvenlik güçleri tarafından ateş açılarak öldürüldüğünü belirtildi. Eylemcinin bombaları patlatmaya fırsat bulamadığı kaydedildi.

Ard arda patlamaların yaşanması üzerine kentte yaşayan halk tedirginleşirken, kent içinde askeri birlikler tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözlemleniyor. Diğer taraftan saat 16.00'dan itibarende kentte sokağa çıkma yasağının uygulacağı bildirildi. Üst düzey yetkililerin korumalarının da arttırıldığı belirtildi.

Öte yandan, başkent Bağdat'ta işkence izleri bulunan, kurşunla öldürülmüş halde 14 ceset bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious