Kerkük'te seçimlere yolsuzluk karıştı

Kerkük'te seçimlere yolsuzluk karıştı.15688
  • Giriş : 24.01.2009 / 23:46:00

Irak'ta yaklaşan mahalli idareler seçimi için Kerkük'e göç eden mülteciler için kurulan 11 ayrı seçim merkezlerine Türkmen adıyla Kürtlerin yerleştirildiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak'ta 31 Ocak Cumartesi günü gerçekleşmesi öngörülen vilayet meclisi seçimleri öncesi bazı bölgelerde hilelerinin arttığı iddia edilirken, mülteciler için oy merkezlerinin kurulacağı Kerkük'te Türkmenler ile Kürtler arasında yeni ihtilafların baş gösterdiği ileri sürülüyor.

Irak Bağımsız Yüksek seçim Komisyonu (IBYSK) Kerkük Müdürü Ferhat Mecit Talabani, geçen hafta yaptığı açıklamada, yerli mülteciler için Kerkük'teki 11 ayrı merkezde seçim ve oy kullanma işlemi için tüm hazırlıkların yapıldığını, bu kurumlarda Türkmen, Kürt ve Arapların ortak üyelerinin bulunduğunu ifade etmişti. Bugün bölgedeki çalışmalara bir takım yolsuzlukların karıştığını öne süren IBYSK Türkmen üyesi Münir Kafili, "Kerkük'teki seçim kurulunda etnik unsurlar arasında eşit olması gereken kurul üyeleri, il komisyonunun başkanı Kürt kökenli Ferhat Mecit Talabani tarafından yasadışı olaya başvurulmuştur.

Kerkük'teki seçim kurulunda yer alması gereken Türkmenlerin yerine bazı birimlere Kürtlerin atandığı, altına da 'Türkmen' ibaresi kullanılarak şaşırtmaca yöntemine başvurulmuştur. Bu konuda gereken mercilere duyurumuzu yaptık" şeklinde iddialarda bulundu. Irak Parlamentosu Türkmen üyesi ve Irak Türklerinin lideri Sadettin Ergeç de, bugün yaptığı seçim çalışmaları sırasında tüm Türkmenleri sandık başına çağırırken, yaşanan yolsuzlukları ise hükümete bildirdiklerini ifade etti.

Irak Türklerini yerel seçimler öncesinde birlik olmaya çağıran Türkmen Parlamenter Ergeç, seçim hilelerine başvuranların hükümet yetkililerince takip edilerek önleminin alınması gerektiğine işaret ederek, "Bu tür davranışlar önceki seçimlerde de olmuştu. Bu hakkımızı gasp ettirmeyiz" şeklinde konuştu.
Irak Bağımsız Yüksek seçim Komisyonu Kerkük Müdürü Ferhat Mecit Talabani, geçen hafta İHA'ya yaptığı açıklamada, seçimlerle ilgili olumsuz bir durumun olmadığını ifade etmişti.

Irak'ta 31 Ocak Cumartesi günü 18 eyaletin 14'ünde gerçekleştirilecek mahalli seçimlerde, Kerkük ile birlikte Kürt yönetimine bağlı Dohuk, Erbil ve Süleymaniye kentleri seçim dışı tutuluyor. Ancak, Kerkük ile birlikte diğer 3 Kürt vilayetine göç eden Araplar için seçim büroları kuruluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*