Kerkük'te Şiiler ayaklandı

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Talabani'nin gazetesi Şii lideri Kerkük'te iç savaş çıkarmaya çalışmakla suçlayınca Şiiler ayaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şiiler yarın Cuma namazı sonrası Talabani karşıtı gösterilere hazırlanıyor.
Şii Fazilet Partisi, geçtiğimiz hafta Talabani'ye yakınlığı ile bilinen El İttihat gazetesindeki "Fazilet Partisi Genel Başkanı Muhammed El Yakubi Kerkük'te etnik ve dini çatışmalar çıkarmak istiyor" başlıklı habere tepki göstererek gazeteyi ve Talabani'yi uyarı gönderdi. Irak Parlamentosu'nda bir basın toplantısı düzenleyen Fazilet Partisi sözcüsü Sabah El Saidi, "Celal Talabani'nin gazetesi, dini liderimiz ve parti başkanımız hakkında aslı olmayan bir takım haberler yapmıştır. Kürtler şunu bilmelidirler ki bizim liderlerimize hakaret etmek, imamlarımıza hakaretle eş değerdir." dedi. El Saidi, "Gazete liderimiz El Yakubi'nin Kerkük konusundaki duyarlılığını görmezden gelmiş, El Yakubi'nin Kerkük'te etnik ve dini temellere dayanan bir iç savaş çıkartma çabası içinde olduğunu yazmış. Biz Kerkük konusunda hassas bir partiyiz. Bu hassasiyetimizi kendileri için bir tehdit olarak görenler neden rahatsız oluyorlar?" şeklinde konuştu.

"SOKAKTAKİ ŞİİLERE DUR DİYEMEYİZ"

Saidi, liderlerine dil uzatanların sokaktaki Şiilerin tepkilerini dikkate alması gerektiği uyarısında bulunarak "Biz yarın dışarıdaki bir Şii kardeşimize dur diyemeyiz. Liderimize yapılan bu hakaret, ikinci bir Samava vakasıdır." ifadesini kullandı. Basın toplantısının ardından Cihan'a demeç veren Saidi, "Biz Talabani'ye yazılı olarak da bildirdik. Kendisinden özür bekliyoruz. Ülkenin başındaki bir insan olarak, ülkedeki hassasiyetleri en iyi bilen biri olması gerekmez mi? Biz yarınki Cuma namazı ile birlikte tepkilerimizi başlatacağız. Ta ki yapılan hatadan dolayı bizden özür dilenene kadar" şeklinde konuştu.

Yarın Bağdat, Kerkük, Necef ve Basra'da Cuma namazı çıkışında gösteri yapılacağını da duyuran Saidi, "tepkilerin şiddetini zamanla göreceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious