Kerkük'te Türkmenleri bıktırmak istiyorlar

Kerkük'te Türkmenleri bıktırmak istiyorlar.8254
  • Giriş : 20.06.2009 / 20:40:00

Sadun Köprülü, Kerkük'te seçim öncesi meydana gelen patlama ile neler hedeflendiğini açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Sadun Köprülü, Irak'ta yapılacak seçim öncesi gerçekleştirilecek sayımda insanları bıktırmak için işkence ve patlamaların ortaya çıktığını savunarak, "Sayımda kendimizi göstermek ve ağırlığımızı ortaya koymak istiyoruz" dedi. Köprülü, Irak'ta demokrasiyi tam olarak başka güçlerin kullanmaya başladığını söyledi.

Kerkük'e bağlı Tazehurmatu ilçesinde bulunan pazaryerinde bugün meydana gelen patlama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Köprülü, bugüne kadar süren baskılardan sonra şimdi de işkence ve patlamaların meydana geldiğini ifade etti. Son olarak bugün kalabalık olan pazar yerinde bir patlama olduğunu kaydeden Köprülü, "Patlamada çok insanlar şehit oldu. 60 üzerinde şehit verdik, 150 yaralı var. Yaralılar Kerkük Hastanesi'ne kaldırıldı" dedi.

Önümüzdeki günlerde yapılacak seçim öncesi bu işkence ve patlamaların ortaya çıktığını belirten Köprülü, "Çünkü orada ilk defa Saddam sonrası yapılacak demokratik seçim için bir sayım olacak. Bu sayımda kendimizi göstermek istiyoruz. Ağırlığımızı koymak istiyoruz. Fakat insanlarımızı bıktırmak için bu tür işkence ve patlamalar düzenlenmektedir. Asla bu davadan geri dönmeyeceğiz. Hakkımızı savunacağız. Birleşmiş Milletlere özelikle Türkiye ve komşu devletlere sesleniyoruz. Bizim yaralarımızın sarılması için çağrıda bulunsunlar. Diğer devletlerin yanımızda olmasını istiyoruz. Türkiye her zaman yanımızdadır" dedi.

Irak'a Saddam sonrası demokrasi geldi diye çok sevindiklerini hatırlatan Köprülü, "Fakat demokrasiyi tam olarak başka güçler kullanmaya başladı. İnsanlara eziyet verilmeye başlandı. İşkence yapıldı. Tutuklandılar, çok sayıda insanlar hapishanelerde bulunmaktadır. Bu patlamada çok insan kaybettik. Türkiye'nin her zaman bize çok yardımı oldu. Türkiye ayrım yapmadı. Patlama sonrası Türkiye her türlü yardımda bulunmak için girişimlerde bulundu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*