Kerkük'te uzlaşmaya doğru büyük adım

Kerkük'te uzlaşmaya doğru büyük adım.13757
  • Giriş : 23.12.2008 / 17:06:00

Kerkük'te Türkmence'nin Kürtçe ve Arapça'dan sonra resmi dil olarak kabul edilmesiyle ilgili düzenlenen tören, kentin barış içinde ortak yönetime doğru geçiş çabalarına güç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kerkük Valiliği ile İl Meclisi'ne Türkmence tabelalar asılarak, Türkmence'nin resmi olarak uygulanmaya başlamasının ilk adımı atıldı. Gündelik hayatta var olan Türkmence bundan sonra resmi olarak da kullanılmaya başlanacak. Bu şekilde şehirdeki Türkmen vatandaşlar uzun yıllar sonra ana dillerini resmi statüye taşımış oldular.

Şehirde bugüne kadar Arapça ve Kürtçe resmi dil olarak kullanılıyordu. Irak Anayasası'nın 4. maddesinin 4. fıkrasına göre Türkmenlerin ve Hıristiyanların ana dillerinin de resmi olarak kabul edilme hakkı vardı. Türkmen grupların siyasi ve hukuki mücadeleleri sonucu Türkmence için elde ettiği hak Hıristiyanlar için de örnek teşkil etti. Türkmence'nin yanı sıra Asurice de resmi dil statüsü kazandı. Asurice tabelalar da törende Valilik ve İl Meclis binalarına yerleştirildi. Yarından itibaren de tüm kamu dairelerinde Türkmence ve Asurice tabela ve levhalar asılmaya başlanacak.

Kerkük Valisi Abdurrahman Mustafa ile İl Meclisi'nden çok sayıda Türkmen, Kürt ve Arap üyenin katılımıyla düzenlenen törende, üzerinde "Kerkük Valiliği" yazan tabela valilik binasına yerleştirildi. Vali Mustafa, "Bu törende yaptıklarımız Kerkük'te dört dil olduğuna şahitlik etmektedir. Kerkük halkının amacı ortak bir şekilde çalışarak sorunları çözmek ve daha güzel bir hayat yaşamaktır." şeklinde konuştu.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rizgar Ali de bir ilke imza attıklarını vurgulayarak, "Ana dil kanunu tatbik eden ilk vilayet Kerkük oldu." dedi. Türkmen ve Hıristiyan vatandaşları tebrik eden Ali, tüm gruplarla ortaklaşa bir şekilde daha yüksek seviyelere çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

Kerkük İl Meclisinin Türkmen üyeleri Ali Mehdi ve Hasan Turan Cihan'a yaptıkları açıklamada, uzun yıllardır kentte bulunan Türkmenlerin tabii haklarını kazandıklarını vurguladılar. "Bin yıldır Türkmenler bu ülkede yaşıyor. Tüm Türkmenler olarak beraberce çalışmamız sonucunda Türkmence resmi dil oldu. Haklarımızı elde etmek için bu başlangıçtır." diyen Mehdi, ortak yönetim çabalarına vurgu yaptı. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin de kendi düşüncelerine yaklaştığını söyleyen Mehdi, "O da çözümün referandumda değil, ortak yönetimde olduğu kanaatine vardı." dedi. Turan ise bugünün tarihi önem taşıdığını söyleyerek, "Osmanlı döneminden sonra Türkmenler 80 küsur yıldır ana dilinden mahrum kaldı. Hamdolsun birlik çerçevesinde bu sonuca vardık." dedi.

Cihan'a konuşan Kerkük İl Meclisi'nin Kürt üyesi Rebwar Talabani ve Şii Milli Islah Hareketi Türkmen üyesi Amar Kahya bugün gerçekleşen tablonun kentin ortak geleceği adına kendilerine umut verdiğini söylediler. Üyeler Kürt, Türkmen'i, Arap'ı ve Hıristiyan'ıyla Kerkük'ün ortak ve güzel bir geleceği olduğuna inandıklarını söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*