Kerkük'teki enkazda aramalar sürüyor

Kerkük'teki enkazda aramalar sürüyor.15964
  • Giriş : 21.06.2009 / 15:41:00

Irak'ın Kerkük kentinin Tazehurmatu kasabasında dün düzenlenen intihar saldırısında ölenleri arama çalışmaları bugün de sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kentin güneyinde, Şii Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Taze bölgesinde bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda 72 kişi ölmüş, 202 kişi yaralanmıştı. Enkazın altında 30 cesedin daha bulunduğu sanılıyor. Yaralıların çoğunun durumunun ağır olduğu belirtilirken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Patlamanın yaşandığı bölgenin etrafındaki 50 konut da kullanılamaz hale geldi. Enkazda kalan 30 kişi için çalışmalar başlatıldı. İş makinelerinin sık sık durduğu arama çalışmalarında, bölge halkının kendi yöntemleri ile ceset araması dikkat çekti.

Enkaz başında ağıtlar yakarak elleriyle kafasına vuran Ebu Ali isimli Türkmen vatandaş, "Ne suçumuz var. Ne günahımız var. Allahım ne düşmanlığım var ki bunları başımıza ettiler. Biz onlara ne yapmıştık" diye tepkisini dile getirdi. Sadık Cafer isimli bir Türkmen, enkaz başında oturmuş bir vaziyette, patlamada bütün akrabalarının, amcasının oğlu ve teyzesinin oğlunun öldüğü söyledi.

Enkaz olan evinin üstünde duran Fehmi Abbas isimli kişi, "Şimdi biz evimizin üstündeyiz. Görüyorsunuz ne hale geldi. Kimin öldüğünü nasıl anlatayım size. Amcam ve yengem de dahil bir aileden 15 kişi öldü. Bir aileden hepsi hayatını kaybetti. Diğer yanda teyzemler vardı. Onlardan da 9 kişi hayatını kaybetti. Bunlar bizim başımıza Şii ve Türkmen olduğumuz için geldi. Ben buradan sesleniyorum Irak Başbakanı Nuri El Maliki bize bir çözüm bulsun" diye konuştu.

Yapılan çalışmaları eleştiren Mehdi Hüseyin ise hükümette seslenerek, "Böyle yerde nasıl bir çalışma yapılıyor. Hala enkazların altında cesetler var. Nerde yetkililer? Yani bir patlama oldu olay bitti mi" diyerek tepki gösterdi.

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Temsilcisi Erşad Salihi, Türkmenler üzerinden oyunlar oynanmak istediğine dikkat çekti. Türkmenlerin kimliği ve topraklarının hedef aldığını belirten Salihi, "Bu patlamalar ABD askerlerinin burada kalması için mi, yoksa çekilmesi için mi yapılıyor? Bunların hepsi birer soru işareti" şeklinde konuştu.

30 kilogram patlayıcı ile yapılan saldırının, Bağdat'la Washington arasındaki anlaşma uyarınca, ABD askerlerinin kentlerden çekilmeye başladığı sırada düzenlenmesi dikkat çekiyor. Irak kent ve kasabalarının güvenliğini Irak ordusu ve polisi sağlıyor.

Kerkük'teki son saldırı, 20 Mayıs günü 40 kişinin ölümüne, 83 kişinin yaralanmasına yol açan Bağdat'ın Sadır semtindeki saldırıdan bu yana en kanlısı oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*