'Kerkük'ü Kürt yönetimine bağlarız'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Mola Bahtiyar, "2007 yılında Irak hükümetinin Kerkük'te referandum yapmaması halinde Kerkük'ü Kürt yönetimine bağlayacaklarını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak KYB Partisi tarafından Kerkük'te kentin kaderini belirleyecek 140. madde ile ilgili bir toplantı düzenlenerek Hemilton-Baker raporu olarak adlandırılan Irak Çalışma Grubu'nun 79 madde halindeki tavsiye raporu da eleştirildi.

Kerkük'ün Neşat Medresi (okullar faaliyeti ) Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan KYB Yerel Bölge Parlamento Üyesi Mola Bahtiyar, "2007 yılında Kerkük'te 140. madde ile ilgili referandum yapılaması halinde Kerkük'ü Kürdistan'a bağlayacakları" tehdidinde bulundu. Bahtiyar, Kerkük'ün kendileri için çok önem taşıdığını belirterek, "Biz Baker raporunu kabul etmiyoruz. 140. madde Kerkük'te uygulanmalıdır. Biz aç ve susuz kalsak bile bu davadan vazgeçmeyeceğiz. 2007 Kasımında yapılması planlanan 140. madde ile ilgili referandum Irak hükümeti tarafından yapılmadığı taktirde bizde Kerkük'ü Kürdistan sınırlarına bağlayacağız ve Kerkük, o zmana Kürdistan olacak. Bunlar bize ve anayasaya saygı göstermiyorlar. Gösterseler böyle yapmazlar" diye konuştu.

Toplantıya katılan Türkmen Demokratik Birlik Partisi Başkanı Dr. Seyfin Demirci ise referandumun Kerkük'te uygulanması gerektiğini söyledi. Demirci, "Burada herkes kendi düşüncesini söylüyor. Bizde referandum yapılması ile birlikte Türkmen vatandaşlarımız haklarına kavuşacağını savunuyoruz. Bu yönden destekliyoruz." dedi.

Türkmen Doğuş Partisi Başkan Yardımcısı Düreyt Kayralı ise referandumun yapılmasından yana olduklarını ve bunun Türkmenlerin hakları açsısından önemli olduğunu kaydetti.

Daha sonra toplantıda Baker, raporu da eleştirilerek Baker raporun Sünni Araplar, Suudi Arabistan ve Türkiye tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda çıkarıldığı da ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious