Kerkük'ü terk et 19 bin doları kap!

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi, Kerkük’ten ayrılmayı kabul eden Türkmen ve Araplar’a kişi başı 19 bin dolar rüşvet öneriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kerkük, Kürt bölgesine dahil edildiğinde Kürtler ekonomik bağımsızlığa kavuşacak. Kürtler kenti kontrol altına almak için ellerinden geleni yapıyor. Türkmen politikacılar Kürtler’in hedefi oluyor.. Bu ifadelerle Kerkük’te iç savaş uyarısını yapan Amerikan Los Angeles Times gazetesine göre, “Kürtler, Kerkük’ün Kuzey Irak yönetimine bağlanıp bağlanmayacağını belirleyecek referandumu etkilemek için kirli taktikler uyguluyor.” Gazete, Kerkük’te son güvenilir nüfus sayımının 1957’de yapıldığını vurgulayarak yorumunu şöyle sürdürdü:

Nüfusun yüzde 40’ı Türkmen, yüzde 35 Kürt, yüzde 24’ü ise Arap... Saddam döneminde 250 bin Kürt kentten ayrılmaya zorlandı. Ancak ABD’nin 2003 işgalinden sonra durum değişti. 350 bin Kürt kente yerleştirildi. Referandumdan ’evet’ oyu çıkması için uğraş veren Kürtler, oy kullanma ve mülk haklarından vazgeçip kenti terk etmeyi kabul eden Türkmen ve Araplar’a kişi başı 19 bin dolar ödemeye başladı. Kürtler tarafında sebepsiz yere hapse atılan ve baskılara maruz kalan Türkmenler silahlanmaya başladı. İç savaşın önlenmesinin en akılcı yolu Uluslararası Kriz Grubu ve Irak Çalışma Grubu’nun tavsiyelerine uyarak, Kasım 2007’de yapılması planlanan referandumu ertelemek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious