Kerry: ABD, İran ve Suriye ile görüşmeli

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Amerikalı Demokrat Senatör John Kerry, Suriye ziyareti öncesi geldiği Mısır'da yaptığı açıklamada, Irak'a barış getirmek için İran ve Suriye ile masaya oturulmamasının hata olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz günlerde Irak Çalışma Grubu'nun hazırladığı İran ve Suriye ile masaya oturulmasını tavsiye eden rapordan hemen sonra gerçekleşen ziyaret sırasında Kerry'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yapacağı görüşmede özellikle Irak konusunu gündeme getireceği ifade ediliyor.

Suriye'nin Hizbullah, Lübnan, İsrail ve Irak ile ilişkileri konusunda durum tespiti için Suriye'ye gittiğini de öne süren Massachussets Senatörü Kerry, "Diyalog çok önemli bir olgu. İnsanların ihtiyaçları ve algılamalarının ne olduğunu bilemezseniz, ona göre olumlu bir adım atamazsınız." dedi. İran'a da gideceğini söyleyen Kerry, bu konuda kesinleşmiş bir planı bulunmadığını ifade etti.

Beyaz Saray, ABD'li vekillerin son dönemde Suriye'ye gerçekleştirdiği ziyaretlerin Şam'a kamuoyu başarısı sağladığını öne sürerek bu tür ziyaretlere karşı çıkıyor. Bir önceki başkanlık seçimlerinde Demokratların adayı olarak Başkan George Bush'a karşı seçimlere giren ancak başarılı olamayan Kerry, "Şam ile görüşmelere angaje değilim. Biriyle görüşmek onun davranışını ödüllendirmek değildir." şeklinde konuştu.

Mısır'dan sonra Ürdün ve Irak'a da geçecek olan Kerry önümüzdeki hafta başında Suriye'ye geçecek. 9 günlük Ortadoğu ziyareti boyunca Kerry'nin Lübnan, İsrail ve Batı Şeria'yı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious