Kerry'nin gafı, Bush'u umutlandırdı

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Demokrat Senatör Kerry'nin Başkan Bush'la alay ederken, ABD askerleriyle alay etmiş gibi algılanmaya müsait sözler söylemesi, Cumhuriyetçi Parti'ye seçim malzemesi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2008'de de başkan adaylığı için yarışması beklenen Kerry'nin, Başkan George W. Bush'la alay etmek için söylediği, ancak ABD askerleriyle alay etmiş gibi algılanmaya da müsait sözler, Cumhuriyetçilere seçim malzemesi oldu.
Kerry, Kaliforniya'daki Pasadena Şehir Koleji'nde öğrencilere hitaben, Bush'tan alaylı bir dille söz ederken, "Eğer çok çalışırsanız, ödevinizi yaparsanız ve akıllı olmaya çabalarsanız, başarılı olursunuz. Bunları yapmazsanız, gider Irak'ta saplanır kalırsınız" dedi.
Kerry'nin, Bush'un başarısız öğrencilik yıllarına atfen söylediği bu sözler, kamuoyunda farklı yorumlandı.
"Senatör'ün ordumuzdaki erkek ve kadınların eğitimsiz olduğunu ima etmesi bir tür hakarettir ve utanç vericidir" diyen Bush, Kerry'nin askerlerden özür dilemesini istedi. Cumhuriyetçi stratejistler de Kerry'nin sözlerini kullanarak, seçmenlerini, "7 Kasım'da Irak'taki birlikleri bu tür saldırılara karşı desteklemek için oy kullanmaya" çağırdılar.
Kerry ise eleştirilere yazılı yanıtında, "Ülkemizin üniformasını hiçbir zaman giymemiş olan bu haydut Cumhuriyetçilerin, üniformayı giymiş olanlar hakkında böyle fütursuzca yalan söylemesi ve çarpıtma yapması beni iğrendiriyor. Eğer bir gazinin, bizi Irak'ta batağa saplayan Başkan'ı değil de, oradaki 140 binden fazla kahramanımızı eleştireceğini düşünenler varsa çıldırmış olmalılar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious