Keşan'da buluttan nem!

Keşan'da buluttan nem!.72153
  • Giriş : 10.11.2007 / 22:08:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:35:29

Keşan’da 5. sınıf öğrencisi İ.֒nün yazdığı ödüllü kompozisyonda “1299’da Söğüt’te bir bulut oluştu” cümlesi geçtiği iddiasıyla soruşturma açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İSTANBUL - Cumhuriyetin kuruluşunun 84. yıldönümü nedeniyle ilköğretim okulları arasında açılan kompozisyon yarışmasında Yekta Baydar İlköğretim Okulu öğrencisi İ.Ö. ikinci oldu. Ancak, kompozisyonda “Osmanlı padişahlarına hakaret içeren ifade” bulunduğu iddiası ortalığı karıştırdı. Keşan Kaymakamlığı konuyla ilgili 7 öğretmen hakkında soruşturma açtı. Yekta Baydar İlköğretim Okulu Müdürü Ahmet Altın'a göre ise soruşturmaya neden olan “1299 yılında Söğüt'te bir bulut oluştu” ifadesi başkası tarafından eklenmiş. Altın, “Benim okulum her zaman için geçmişi, tarihi benimseyen bir okuldur. Zaten Türk büyüklerimizin de fotoğrafları okulda boy boy asılmıştır” dedi.

 NİHAYETİNDE 11 YAŞINDA BİR ÇOCUK
Altın, sorular üzerine, Eser İnceleme Kurulu'nda bulunan 7 öğretmen hakkında soruşturma başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:

“1299 Söğüt'le ilgili bir ifade kullanılmış. '1299 yılında Söğüt'te bir bulut oluştu' gibi bir ifade. Ama bu ibare asla ve asla 5. sınıf öğrencimizin ibaresi değildir. Bir ihmalkarlık vardır, kesinlikle. Hata, kızımızın yazmadığı sözlerin kompozisyonun altına yazılması olmuş. Başka birileri... Asıl soruşturmaya tabi olan metin, ilçe milli eğitim müdürlüğünde, kaymakamlıkta. Çocuğun kesinlikle bu olayla bir ilgisi yoktur. Okul müdürü olarak çok üzgünüm. 5. sınıf öğrencisinin çok farklı bir şey yazacağına imkan vermiyorum. Nihayetinde 11 yaşında bir çocuk.”

TÜRK BÜYÜKLERİMİZİN BOY BOY FOTOĞRAFLARI ASILI
“Soruşturmayı okul müdürü olarak önce ben başlattım. Kaymakamlık da aynı zamanda soruşturma başlattı. Öğretmenler 7 gün içinde savunmalarını yapacaklardır. Burada bir art niyet asla ve asla yoktur. Öğretmen arkadaşlarıma da, sevgili öğrencime de çok inanıyorum, güveniyorum. Benim okulum her zaman için geçmişi, tarihi benimseyen bir okuldur. Zaten Türk büyüklerimizin de fotoğrafları okulda boy boy asılmıştır. Onları inkar etmek, asla ve asla kendimizi inkar etmekten başka bir şey değildir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious