Keşan'da seçim bitti rekabet bitmedi

Keşan'da seçim bitti rekabet bitmedi.9046
  • Giriş : 12.06.2009 / 15:11:00

Keşan'da yerel seçim bitti, siyasi rekabet bitmedi. Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ferhat Gülver 'Keşan pazarını şehir dışına taşımak çarşı esnafını bitirir' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ferat Gülver: Pazarı şehir dışına taşımak çarşı esnafını bitirir

Keşan Pazar Yeri'nin şehir dışına taşınmasının esnafı bitireceğini savunan AK Parti Keşan Belediye Başkan Aday Adayı Ferat Gülver; şimdiki Pazar yerine çok katlı proje uygulanmasının daha doğru bir çözüm olacağını belirtti.

Keşan gündeminde olan pazar yeri tartışmasına bir yorum da AK Parti Keşan Belediye Başkan Aday Adayı Ferat Gülver'den geldi.

Eski Keşan Belediye Başkanı Metin Çırpan'ın, yeni yapılacak pazar yerinin, Devlet Su İşleri'nin altındaki, iki yol arasında kalan ve Köy Hizmetleri'nin bazı yapılarının da bulunduğu alana taşınması önerisinin daha büyük problemlere yol açacağı iddiasında bulunan Gülver, görüşlerini şöyle açıkladı: “Pazarı tamamen şehir dışına taşımak, merkezdeki diğer esnafları öldürür. Ayakkabı dükkanları, giyim mağazaları, parfümeri satan yerler, lokantalar gibi diğer dükkanların müşterisi azalır.

Pazarın şehir dışına çıkması durumunda, köylüler minibüsle oraya gidip alışverişini yaparak, şehir merkezine çıkmadan tekrar minibüsüne binerek köyüne dönecek. Çarşıya çıkma gereği duyan ise elindeki poşetlerle tam bir çile çekecek.”

“KATLI PROJE, KAPASİTEYİ ARTIRIP SOKAK İŞGALİNİ BİTİRİR”

Metin Çırpan'ın, “Mevcut pazar yeri, son derece sıkışık bir durum içine girmiştir. Sergiler Hastane Caddesi'ne kadar uzanmaktadır. Alışverişe gelen gerek yerli, gerekse yabancı turistlerin arabalarını park edeceği ciddi bir mekan yoktur.” dediğini hatırlatan Ferat Gülver, şunları kaydetti: “Burada haklı. Ancak yaklaşık 12 dönüm alana sahip mevcut pazar alanı katlı hale getirilerek, kapasitesi 3 kat artırılabilir. Dükkanları sınıflandırarak da vatandaşlara alışveriş kolaylığı sağlanmış olur. Dış yanlardan üst katlara hem mal kamyonu girişi hem de yaya giriş-çıkışı yapılarak yoğunluk azaltılmış olur.”

“BELEDİYE DEĞİL, KEŞAN HALKI KAZANMALI”

Gülver, pazar yerinin şehir dışına taşınmasıyla mevcut pazar yeri arazisinin belediyeye büyük kazanç sağlayacağından bahsedildiğini vurgulayarak, “Bu doğru olabilir ancak belediye değil, halk kazanmalı. pazarın ortada olması tüm esnafa müşteriyi eşit dağıtıyor. Keşan halkı, en uçta oturanlar hariç, pazara yürüyerek gelebiliyor, Fakat DSİ'nin yanına taşınması durumunda Aşağı Zaferiye ve Anafartalar sakinleri hariç herkes araçla pazara gitmek durumunda kalacak ve bu aynı anda yeni bir trafik keşmekeşi doğuracak.” diye konuştu.

“DÜKKAN SATIŞLARI MALİYETİ KARŞILAR”

Katlı kapalı pazar projesinde Keşan'ın zemininin taş oluşu sebebiyle maliyetin artıracağını kaydeden Ferat Gülver şöyle devam etti: “Projede her katta 50 dükkandan 150 dükkan olsa ve dükkanlar ortalama 50 milyar liradan satılsa, eski parayla 7.5 trilyon lira gelir elde edilir. 1-2 trilyon lira hafriyatı tutsa, lüks inşaat olmadığı için geri kalan parayla da proje hayata geçirilebilir. Yani dükkan satışları maliyeti karşılar.

Zemine sebze- meyve, 1. kata kuru gıda, ikinci kata da tekstil-giyim dükkanları açılabilir. Böylece; kapalı bir pazarımız olur, cadde-sokak işgalleri sona erer ve bodrumu otopark yapılarak, otopark mes'elesinin çözümüne katkı sağlanır. Terasa da dev bir düğün salonu ile açık hava konser alanı yapılabilir.

Tüm bunları dikkate alarak, maliyet rakamlarından korkmamak gerekir.”

“ESKİ OTOGAR YERİNE YENİ BELEDİYE BİNASI”

Köy Garajı'nın pazar yeri altına taşınması ve eski otogar alanının Atatürk Parkı ile birleştirilmesiyle bir şehir merkezi (centrum) ortaya çıkacağını ifade eden Gülver, “Eski otogarın Atatürk İlköğretim Okulu tarafına da Keşan'a yakışır bir belediye binası inşa edilir. Yeni bina için de eski bina satılabilir. Belki biraz fantezi olacak ama; pazarın üst teras katı da dev bir düğün salonu ile açık hava konser alanı yapılabilir.” dedi.

AVM'LER GÜZEL AMA KÖYLÜMÜZÜ UNUTMAMALIYIZ

Ferat Gülver, Keşan'ı hipermarketlerin kuşattığını ifade ederek, “AVM (alışveriş merkezleri)'ler, şık ve kolay alışveriş imkanı sunuyor ancak Keşan köylüsünün de ektiği sebze-meyveyi, beslediği ineğin yağını peynirini, arının balını, tavuğun yumurtasını halk pazarında sattığı göz ardı edilmemeli.” Görüşünü dile getirdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ERTELENMEMELİ”

Gülver, Başkan Mehmet Özcan'ın, kentsel dönüşüm projesini de ertelemeyerek bir an önce hayata geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*