Kesim için modern tesisler

Kesim için modern tesisler.15527
  • Giriş : 20.12.2007 / 15:18:00
  • Güncelleme : 20.12.2007 / 17:46:31

Kurban Bayramlarında eskiden görünen nahoş görüntüler oldukça azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurban Bayramı'nda vatandaşların büyük bir çoğunluğu kurbanlarını kesmek için belediyenin tahsis ettigi modern kesimhaneleri tercih etmesi sonucunda Kurban Bayramlarında eskiden görünen nahoş görüntüler oldukça azaldı.

Soğuk hava ve yer yer yağmurun etkili olduğu İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin belirlediği kurban kesim alanları ile satış yerlerine araçlarıyla ulaşmak isteyen vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren trafikte yoğunluk oluşmasına neden oldu.

Satış yerlerinde kurbanlık alma telaşı yaşayan bazı vatandaşların, aldıkları kurbanlıkları otomobillerinin bagajlarına ve kiraladıkları kamyonetlere yükleyerek götürdükleri görüldü. Bazı vatandaşlar da aldıkları küçük baş kurbanlıkları omuzlarında taşıyarak kesim alanına ulaştırdı.

Belediyelerin belirlediği kurban kesim alanlarında çok sayıda zabıta ekibi de hazır bekletiliyor. Trafiğin akıcı hale gelmesi için polis ekiplerinin birçok noktada çalışma yaptığı görüldü.

Bu arada, önceki yıllarda yaşanan sokak araları ve cadde kenarları başta olmak üzere hijyenik olmayan şartlarda kurban kesiminin de büyük oranda azaldığı dikkat çekti.

EN HİJYENİK VE ZAHMETSİZ KURBAN KESİMİ BAYRAMPAŞA'DA

Bayrampaşa Belediyesi'nin vatandaşların hizmetine sunduğu modern Kurban Kesim Merkezi bayramın ilk günü tam kapasite çalıştı. Kurban kesilmesinin seri, zahmetsiz ve hijyenik şartlarda gerçekleştirilmesini amaçlayan Monoray Sistemli Kurban Kesim Merkezi'nde kurbanlık bir büyük baş hayvan, yüzde 95 oranında makinelerin kullanıldığı sistemle kesilerek, dağıtıma hazır hale getiriliyor.

Acemi ellerde, kötü şartlarda, hayvana acı verilerek gerçekleştirilen kurban kesiminin önüne geçmek isteyen Bayrampaşa Belediyesi'nin hayata geçirdiği monoray sistemli kurban kesimi vatandaşlara büyük kolaylık sağladı. Buraya gelen vatandaşlar dini bir vecibe olan kurban kesimini seri, zahmetsiz ve hijyenik şartlarda gerçekleştirebildi. Yüzde 95 oranında makinelerin işlev gördüğü merkezde eğitime tabi tutulmuş kasaplar görev yapıyor. Kurbanlıkların kanları ise tesiste kurulan çift rogar ile su ve benzeri atıkları karışmadan depolanabiliyor.

Büyükbaş hayvanın, kesim için uygun pozisyonun aldırılması, yüzülmesi, iç organlarının hasar görmeden çıkartılması ve parçalanması işlemlerinde teknolojinin kullanıldığı ve bir çok aparattan oluşan monoray sistemli kurban kesim merkezinde kesim işlemi şöyle gerçekleştiriliyor: ''Önce bir kafese alınan kurbanlık hayvan, makinenin hareket etmesiyle bir anda yere yatırılarak, vinç adı verilen aparat tarafından ayağından yukarı kaldırılıyor. Başı yerde kalan ve uzman bir kasap tarafından kesilmesinin ardından kanı boşalan hayvan, raydan kaydırılarak otomatik deri yüzme makinesine bağlanıyor. Kısa sürede derisi yüzülen hayvanın iç organları da çıkartıldıktan sonra otomatik testerelerle parçalama işlemi gerçekleştiriliyor.''

Öte yandan, Üsküdar Emniyet Mahallesi'nde kasabın elinden kaçan yaklaşık 300 kilogramlık bir dana, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin önüne geldi.

Tüm uğraşlara rağmen yakalanamayan kurbanlık dana, Erdoğan'ın evinin karşısındaki börekçiye girdi.

Börekçide çalışanlar tarafından yakalanan dana, sahiplerine teslim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious