'Kesim Merkezleri standartların altında'

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, İstanbul'un bir çok yerinde belediyeler tarafından kurulan "Kurban Kesim Merkezleri"nin standartların altında olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketicinin kendi başına hasta hayvanları tespit edemeyeceğini vurgulayan Nazlı, vatandaşları veteriner hekim bulundurmayan kurban kesim ve satış yerlerinden kurbanlık almamaları konusunda uyardı.
İstanbul Üniversitesi ve Canet Gıda, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde "Kurban kesim teknikleri" konulu bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, hükümete ve belediyelere tepki gösterdi. Belediyeleri modern görünümlü kesim ve satış yerleri yapmakla suçlayan Nazlı, kaçak ve veteriner hekim kontrolünden geçmeyen kurbanlıkların hastalık riski taşıyabileceğini dile getirdi. Vatandaşların kurbanlık hayvanların hasta olup olmadıklarını kendilerinin anlamasının çok zor olduğunu belirten Nazlı, "Tüketici bunu kesinlikle anlayamaz. Peki Tüketici ne yapacak? Veteriner hekim olan yerlere gidecek. İşlerini ciddiye alan kurban satış ve kesim merkezlerine gidecek." diye konuştu.

Belediyelerin modern ve şık kurban satış yerleri açtığını belirten Nazlı, belediyeler tarafından yapılan tesislerde veteriner hekim kontrolü olmadığını öne sürdü. Kurbanlık hayvanların uygun şartlarda kesilmemesinin ekonomiye de büyük zararı olduğunu vurgulayan Nazlı, "Yaklaşık olarak 200 milyon YTL zararı olduğu söyleniyor. Keserken zarar, kasap eğitimli değil. Parçalarken zarar, derisini yüzerken zarar. " diye konuştu.

Geçmiş yıllarda kendileri tarafından gündeme getirilmesine rağmen "Ağrısız Kesim" yöntemi hakkında belediyelerin ve devlet kurumlarının gerekli girişimleri bir türlü yapmadığından yakınan Nazlı, bakan düzeyinde projeler sunmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçirilmediğini dile getirdi.

Toplantının ardından İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde bulunan Mezbahanede kesim teknikleri hakkında uygulamalı olarak bilgi verildi. Uygulamada, Canet Gıda'nın kasapları Veterinerlik Fakültesi'nin mezbahanesinde daha önce kesilmiş olan bir hayvanın derisinin yüzülmesini ve parçalanmasını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious