Kesin sonuçlar bekleniyor!

Kesin sonuçlar bekleniyor! .18321
  • Giriş : 30.07.2007 / 09:57:00

Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin seçim sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtirazlar, gümrük oyları gibi değerlendirmelerin tamamını sonuçlandıran Yüksek seçim Kurulu'nun (YSK), genel seçim kesin sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor.

Kesin sonuçların açıklamasından itibaren geçen beşinci gün toplanması gereken TBMM, 23'üncü dönemin ilk toplantısını 4 Ağustos Cumartesi günü gerçekleştirecek. Cumartesi gününe kadar da mazbatalarını alan milletvekillerinin resmi kayıt işlemleri sürecek.

4 Ağustos Cumartesi günü Meclis'in yeni döneminin ilk toplantısına en yaşlı üye sıfatıyla CHP'li Şükrü Elekdağ başkanlık edecek. 83 yaşındaki Elekdağ'ın yöneteceği ve en genç üyelerin Geçici Divan olarak görev alacağı ilk oturumda milletvekili yemin töreni gerçekleştirilecek.

TBMM'nin yönetiminin belirlenmesi için de takvim yemin töreniyle birlikte başlayacak. TBMM Başkanlığı ve Başkanlık Divanı üyelikleri için adaylık başvuruları 10 Ağustos gününe kadar sürecek.

Seçimler ise 15 Ağustos gününe kadar gerçekleştirilecek. Gizli oyla yapılacak olan Meclis Başkanlığı seçimi için AK Parti'den çok sayıda milletvekilinin adı geçmeye başlarken, kazanmak için ilk iki turda en az 367 oy alınması gerekecek. Herhangi bir adayın ilk iki oylamada 367 oy alamaması durumunda, üçüncü oylamada salt çoğunluk aranacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious