KESK, görüşmelere hazır

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

KESK, hükümete "görüşmelere hazırlıklı gel" çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tombul, "Hazırlıklı gelmemesi durumunda gerekli etkinlikleri planlayıp uygulayacağız" dedi.
Tombul, kamu emekçilerinin 2006 yılındaki kayıplarının enflasyondaki, döviz ve faizdeki gelişmeler ile büyüme rakamları dikkat alınarak karşılanması için yüzde 10 ek zam istediklerini söyledi, Tombul, en düşük memur maaşının 1050 YTL olması gerektiğini ifade etti.

Tombul, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 15 Ağustos'ta başlayacakte hükümetle memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerle ilgili yaklaşım ve taleplerini açıkladı.

Tombul, konfederasyon olarak muhalefet şerhine rağmen, 2005 yılında imzalanan mutabakat metninin tam bir hezimetle sonuçlandığını savundu. Hükümet ve diğer iki konfederasyonun "kaynak yok" diyerek yüzde 5'lik zamma imza attıklarını vurgulayan Tombul, "Ancak uygulama sürecinde 'kaynak yok' söyleminin gerçeği ifade etmediği, hükümetin istediği kesimlere, istediği oranda iyileştirme yaptığını her birlikte gördük. 2005 yılı toplu görüşmelerinde gündeme dahi gelmediği halde, hükümet sadece güvenlik, yargı, din ve mülki idare personeline önemli ölçüde iyileştirmeler yapmıştır" dedi.

İşveren sendika aidatının 5 YTL olarak kabul edilmesini eleştiren Tombul, yapılan uygumanın sendikaların işvereni devletin müdahalesine açık hale getirdiğini iddia etti. Tombul, aidatın iptalı için Anayasa Mahkemesi'ne dava açıldığını hatırlattı. Tombul, 2005 yılı toplu sözleşmeleri görüşmleri sonuç itibari ile toplu pazarlık anlayışını hiçe sayan, hükümetin bildiğini okuyan, sendikaları dikkate almadığı bir süreç olarak yansıdığını belirtti.

Tombul, konfederasyonlarının 2006 yılında gerçekleştirilecek görüşmelerin, toplu sözleşme görüşmeleri olması gerektiği konusunda ısrarlı olduğunu kaydetti. Konfederasyon olarak hükümete toplu sözleşme haklarını uygulama çağrısında bulunan Tombul, hükümetin 3 yıldır verdi bu konudaki taahhütlerini yerine getirmesini istedi.

Kamu çalışanlarının mali sorunlarının mayıs ve haziran aylarında yaşan son ekonomik dalgalanmaların etkisiyle büyümeye devam ettiğini dikkat çeken Tombul, "Öngürüden yoksun olan diğer konfederasyonların imzaladığı mutabakata sığına hükümet, 2006 yılındaki kayıplardan söz etmemektedir" diye konuştu.


2006 İÇİN YÜZDE 10 EK ZAM VERİLMELİ

Tombul, kamu çalışanlarının reel ücretlerinin 1979 yılının dahi gerisinde olduğunu, GSMH yüzde 287 büyürken, kendilerine bundan pay verilmediğini öne sürdü. Tombul, Mayıs ayındaki gelişmelerden sonra enflasyonun arttığı ve artmaya devam edeceğini, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 12'nin üzerinde olacağı yönünde olduğunu ifade etti. Tombul, kamu emekçilerinin 2006 yılındaki kayıplarının enflasyondaki, döviz ve faizdeki gelişmeler ile büyüme rakamları dikkat alınarak karşılanması için yüzde 10 ek zam istediklerini anlattı. En düşük memur maaşının 1050 YTL olması gerektiğini ifade eden Tombul, toplu görüşmedeki isteklerini şöyle sıraladı:

"Aile yardımı; çalışmayan eş için 188 YTL, her çocuk için 105 YTL, kira yardımı en az 294 YTL olmalı, birer maaş tutarında iki ikramiye verilmeli, ücretsiz ulaşım ve yemek yardımı yapılmalı, doğum izinleri 24 haftaya çıkarılmalı, haftalık çalışma süresi 35 saate indirilmeli, sözleşmeli personel kadroya alınmalı, siyaset yasağı kaldırılmalı"

Tombul, hükümetin toplu görüşme masasına önceki yıllarda olduğu gibi hazırlıksız gelmemesini istedi. Önceki yıllarda sadece kendilerinin taleplerini ifade ettiklerini, buna karşı hükümetin zamana yayarak görüşmeleri tıkadığını savunan Tombul, hükümetin 15 Ağustos'taki görüşmelere somut önerilerle gelmesini, gelmemesi durumunda gerekli etkinlikleri planlayıp, uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious