KESK, TMK için Diyarbakır'da bildiri dağıttı

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Terörle Mücadele Yasa (TMK) Tasarısı konusunda vatandaşı bilgilendirmek amacıyla hazırladığı bildiriyi dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yeni TMK'nın kısmi olan özgürlüklerin tırpanlanması olduğunu söyleyen Diyarbakır KESK Şubesi Dönem Sözcüsü Şehmus Önal, Türkiye'deki yürürlükte olan yasaların her türlü suçu birkaç defa cezalandıracak kanun maddeleriyle dolu olduğunu vurguladı.

"Türkiye demokratikleşme ve hukuk ekseninde üyesi olmak istediği Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin fersah fersah gerisindeyken neden TMK tekrar gündemimize girdi?" diyen Önal, TMK ile bir törer rejimi mi getirilmek isteniyor diye sordu.

Sivil toplum örgütlerinin böyle bir yasa karşısında tarihsel sorumluluktan kaçmayacaklarını dile getiren Önal, "Elimizden geldiğince sesimizi duyurabileceğimiz her noktaya, nüfus edebileceğimiz her ortama bu yasa tasarısının haklarımıza ve özgürlüğümüze vurulmuş bir tırpan olduğunu haykıracağız. Biliyoruz ki bu yasayı hazırlayanlar haklar ve özgürlüklerin genişliğiyle şiddet eylemleri arasında paralel bir bağ kurmaktadırlar. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığı gibi bunun tersinin doğru olduğu, şiddet eylemlerinin haklar ve özgürlükler alanının yetersizliğinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını günümüz dünyasında görmeyen kalmamıştır. Bundan dolayı çözüm var olan hakları budamaktan değil, şikayet edilen şiddetin gerisindeki asıl sorunu Kürt sorununu tam bir açık yüreklilikle tartışmaktan ve önündeki engelleri kaldırmaktan geçiyor. Bu çıkarılmak istenen yasa kanunlaşabilir, yasalaşabilir ama meşru olamaz." dedi.

Meşru ve haklı olmayan bir şeyin kanun konusu haline getirilip yasaklanmasının haksızlığın ve hukuksuzluğun yasalaştırılması olacağına dikkat çeken Önal, çıkarılacak yasaların hakkı ve hukuku tesis edeceğine hukuksuzluğu kabullendirip dayatmanın bir aracı haline getirilmemesi gerektiğini ifade etti.

TMK'nın çıkması halinde ortada temel hak ve özgürlükler diye bir şeyin kalmayacağını dile getiren Önal, şöyle konuştu: "Burada sözkonusu olan senin özgürlüğün ve onurundur. Kimse bu yasa beni ilgilendirmiyor demesin. Bu yasayla geleneksel olarak giyilen giysilerden dolayı insanların cezalandırılması dahi söz konusudur. Bu yasayla bölgemizde sıkça kullanılan poşu ve bir gösteri yürüyüşünde kullanılan türbanın dahi üniformayı andırır giysi sayılması mümkün hale gelmektedir."

Basın açıklamasından önce ağızlarını siyah bir bantla kapatan KESK Diyarbakır Şubesi üyeleri, açıklamanın ardından "Haklarını bil ve takipçisi ol" başlığıyla hazırlanan TMK hakkında bilgi veren bildiriyi vatandaşlara dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious