KESK: Abdullah Gül noter olmamalı

KESK: Abdullah Gül noter olmamalı.22468
  • Giriş : 08.05.2008 / 14:51:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 14:55:59

KESK Başkanı Tombul, Cumhurbaşkanı Gül'ün sosyal güvenlikle ilgili yasayı onaylaması konusunda, ''Cumhurbaşkanlığı, iktidarın tüm kararlarını onaylayan bir noter mercii olmamalıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tombul, yaptığı yazılı açıklamada, gündeme geldiğinden bu yana herkesin tepkisini çeken sosyal güvenlikle ilgili yasanın, halkın sağlık ve sosyal güvenlik haklarını elinden alacağını ve emekliliği neredeyse hayal hale getireceğini savundu. Tombul, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Daha önce bir kez Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen, ardından da Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlüğü durdurulan bu yasanın, Cumhurbaşkanı Gül tarafından sorgusuz sualsiz onaylanması, cumhurbaşkanlığı makamının saygınlığını ve tarafsızlığını gölgede bırakmıştır. Cumhurbaşkanlığı, siyasal iktidarın tüm kararlarını onaylayan bir noter mercii değil, halkın çıkarlarını kollayıp gözeten bir makam olmalıdır.''

Tombul, söz konusu yasanın TBMM'de kabulünün ardından Cumhurbaşkanı Gül'e, doğacak hak kayıpları ve ortaya çıkacak toplumsal sorunlarla ilgili değerlendirmelerini ilettiklerini kaydeden Tombul, ancak bunların dikkate alınmadığını kaydetti.

Anayasa Mahkemesi tarafından yasanın yürürlüğünün durdurulması için derhal girişimlerde bulunacaklarını belirten Tombul, ''Bu yasa tümüyle hayatımızdan çıkana kadar mücadelemiz sürecek'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious