KESK görüşmelerden çekildi

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Memur sendikaları ile hükümet arasındaki toplu görüşmelerde dördüncü tur sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaklaşık 2 milyon memuru ilgilendiren toplu görüşmelerde dördüncü tur yapılıyor. Hükümetin yüzde 4’lük zam önerisini revize etmemesini gerekçe gösteren KESK, toplu görüşme sürecinden çekildiğini açıkladı. Açıklama yapan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, bundan sonraki çalışmalara katılmayacaklarını belirterek, grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkı istediklerini söyledi. Tombul, bunun kamu çalışanlarına tanınması gereken anayasal bir hak olduğunu savundu.


Görüşmelerin 3. turunda hükümet, enflasyon hedefi doğrultusunda, memur maaşlarına 2007 yılının birinci ve ikinci 6 ayları için yüzde 2’şer oranında zam teklifinde bulunmuş, oluşabilecek enflasyon farkını da maaşlara yansıtmayı taahhüt etmişti.

Hükümetin bu teklifi, memur konfederasyonları tarafından ‘komik’, ‘memura hakaret’, ‘kabul edilemez’ şeklinde değerlendirilmişti. Konfederasyonlar, hükümetin masaya daha ciddi ve gerçekçi bir teklif getirmesini talep etmişti.

Türkiye Kamu-Sen aile ve çocuk yardımı hariç en düşük memur maaşının 1023 YTL, KESK 1054 YTL olmasını talep ediyor. Memur-Sen ise sosyal yardımlarla birlikte en düşük memur maaşının 1475 YTL’ye yükseltilmesini istiyor.

Memurlara, 2006 yılı için hedeflenen yüzde 5 oranındaki enflasyon çerçevesinde, bu yılın birinci ve ikinci 6 aylarında yüzde 2.5 zam verilmişti. Toplu görüşmelerin 30 Ağustosa kadar tamamlanması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious