KESK üyelerinin oturma eylemi başladı

KESK üyelerinin oturma eylemi başladı.8620
  • Giriş : 14.08.2008 / 17:26:00
  • Güncelleme : 14.08.2008 / 18:09:37

KESK üyeleri, Kızılay'daki Milli Müdafaa Caddesi'ndeki oturma eylemi için akşam saatlerinde toplanmaya başladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KESK Genel Başkanı Sami Evren, burada yaptığı konuşmada, yıllardır toplu görüşme adı altında kamu çalışanlarının oyalandığını öne sürerek, toplu görüşmelerin yedincisinin yarın başlayacağını söyledi.

Toplu görüşme sürecinde kararların tek taraflı alındığını dile getiren Evren, çağrısını yaptıkları toplu sözleşme sürecinde ise kamu çalışanlarının iradelerini kullanıp pazarlık yapabileceklerini ifade etti.

AK Parti'nin, kapatılma talebiyle açılan davada savunmasını uluslararası sözleşmelere dayandırdığını belirten Evren, yine bu sözleşmeler gereği kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkı bulunduğunu savundu.

Evren, masaya gitmeyenin KESK olmadığını ifade ederek, toplu sözleşme çağrısı yaptıkları masaya hükümetin gelmediğini kaydetti.

Toplu görüşmelerde, emekçilerin haklı çıkarlarının korunamayacağını söyleyen Evren, diğer konfederasyonlara çağrıda bulunarak, kamu çalışanlarının çıkarlarını toplu sözleşme masasında savunmak için birlikte tavır almaya davet etti.

Evren, yarın başlayacak görüşmelerdeki tavırlarıyla ilgili, ''Yarın Başbakanlığa yürüyüp o masayı dağıtacağız'' diye konuştu.

Sami Evren, 2009 bütçesine karşı bütçeden rahatsız olan tüm kesimlerle kasım ayında büyük bir gösteri gerçekleştireceklerini, aralık ayında da bir günden fazla sürecek bir eylemle ''toplumsal direniş'' başlatacaklarını kaydetti.

Evren'in konuşmasının ardından, KESK üyelerinin yarın sabaha kadar sürecek oturma eylemi başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*